Henryk Sienkiewicz jest znanym autorem powieści zatytułowanej „Quo vadis”. Dzieło to opowiada o czasach, kiedy w Rzymie pojawili się pierwsi chrześcijanie, a imperium rządził słynny i okrutny Neron. Na tle tych okoliczności rozkwita miłość między Markiem Winicjuszem a Ligią Kalliną. Dla tej historii spore znaczenie ma tytuł dzieła, sformułowany w języku łacińskim i stanowiący wskazówkę odnośnie odczytania znaczenia tekstu.
Łaciński zwrot „quo vadis” to właściwie pytanie i w tłumaczeniu na język polski brzmi ono „dokąd zmierzasz”. Odnosi się to do legendy opowiadającej o spotkaniu świętego Piotra z Chrystusem, w trakcie którego ten pierwszy miał zapytać „Quo vadis, Domine?” (dokąd zmierzasz, Panie?). Święty Piotr opuszczał miasto w trakcie prześladowania i aresztowania chrześcijan, jakie rozpoczęły się po tym, jak zrzucono na nich winę za ogromny pożar Rzymu. W trakcie opuszczania miasta apostoł spotkał jednak samego Chrystusa, który wracał do Rzymu. Święty Piotr rzucił się do stóp Jezusa i zapytał go właśnie, dokąd ten zmierza. Chrystus odparł, że do Rzymu, by ponownie dać się ukrzyżować wraz z cierpiącymi tam chrześcijanami. Robił to, ponieważ święty Piotr ich opuścił. Po tej odpowiedzi apostoł powrócił do Rzymu. Tam został pojmany i ukrzyżowany.
Tytuł ten oznacza pytanie skierowane nie tylko do Jezusa, ale też do czytelnika i innych. Mają się oni zastanowić, w jakim kierunku zmierzają, dokąd prowadzi ich życie. To zachęta do swego rodzaju moralnej refleksji.