Poppea – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

„Quo vadis” autorstwa Henryka Sienkiewicza to powieść, w której pisarz opisuje wiele historii, między innymi miłość Ligii Kalliny i Marka Winicjusza oraz prześladowania pierwszych chrześcijan w Rzymie rządzonym przez Nerona. W związku z wielowątkowością dzieła pojawia się w nim także wiele postaci z drugiego czy nawet trzeciego planu. Jedną z nich jest żona Nerona, sławna i piękna Poppea Sabina.

Charakterystyka Poppei

Poppea to żona Nerona, zwana także boską Augustą. Powszechnie sławiono jej niezwykłą urodę. Jest opisywana jako kobieta o złotych włosach i jasnej skórze. Nie jest ona jednak pierwszą osobą, z którą Neron zawarł małżeństwo. Swoją poprzednią żonę cezar zamordował jednak pod wpływem namowy właśnie Poppei, która nie chciała być dłużej tylko kochanką. Poppea to kobieta okrutna, bezwzględna, pełna ambicji i żądna władzy. Sam Neron zaś był już jej trzecim mężem, z którym miała małą córeczkę, o imieniu Augusta.

Kobieta była znana z niezwykłej troski o swoją urodę, na przykład kąpała się w mleku oślic, które to zwierzęta towarzyszyły jej nawet podczas wyjazdu z miasta. Jednak Poppea była też zaprzeczeniem teorii, która każe utożsamiać piękne osoby z dobrem. Przy pierwszym spotkaniu z nią Ligia nie mogła zrozumieć, jak ktoś tak urodziwy może być też niewyobrażalnie okrutny. Uroda Poppei nie sprawiła jednak, że przestała ona być zazdrosna o inne kobiety w jej otoczeniu. Dotyczyło to między innymi Ligii, Poppea próbowała nawet uwieść Marka Winicjusza i bardzo źle zniosła jego odmowę. Mężczyzna zaczął wówczas obawiać się jej zemsty.

Okrucieństwo i bezwzględność Poppei najlepiej widać w sposobie, w jaki sięgnęła po władzę i po małżeństwo z Neronem. Namówiła go bowiem do zamordowania własnej żony i matki, co ten uczynił. Poppea była osobą, która nie cofała się przed niczym. Za wszelką cenę dążyła do zrealizowania swoich ambicji i pozbywała się każdego, kto wszedł jej w drogę. To ona stwierdziła, że Ligia rzuciła czar na jej córkę, przez co dziecko umarło. Mieszkańcy Rzymu nie lubili Poppei i określali ją słowami, które zwyczajowo były przeznaczone dla prostytutek.

Poppea jest więc przykładem kobiety równie pięknej, co zepsutej i bezwzględnej. Wydawało się, że miała wszystko, czego chciała, ale z drugiej strony cierpiała z powodu straty dwójki dzieci. Ostatecznie została zabita przez Nerona i podzieliła los jego matki i poprzedniej żony, do czego sama się przyczyniła. Oskarżono ją o udział w spisku Pizona.

Dodaj komentarz