Jak miłość i wiara zmieniły Marka Winicjusza?

Autor: Marta Grandke

„Quo vadis” to powieść Henryka Sienkiewicza osadzona w czasach starożytnego Rzymu i panowania Nerona. Ścierają się w niej dwa światy – pogan i chrześcijan, którzy widzą świat w zupełnie inny sposób, ale żyją w tym samym mieście. W związku z tym mają ze sobą kontakt i to ostatecznie doprowadza do tego, że bogaty patrycjusz, Marek Winicjusz, zakochuje się w chrześcijance, czyli Ligii Kallinie. Winicjusz to bohater dynamiczny, który pod wpływem uczucia do dziewczyny przechodzi ogromną przemianę wewnętrzną.

Przed poznaniem Ligii Marek Winicjusz żył tak jak inni bogaci obywatele rzymscy. Był żołnierzem, zajmował w społeczeństwie wysoką pozycję, ucztował na dworze samego Nerona. Winicjusz był człowiekiem przyzwyczajonym do rozpusty i natychmiastowego zaspokajania swoich potrzeb i żądz. Nie znosił odmowy i przywykł, że dostaje to, czego pragnie. Był także porywczy i bezwzględny – w złości rozbił służącemu głowę świecznikiem. Kiedy zapragnął Ligii po raz pierwszy, nie było w nim miłości, tylko pożądanie. Szybko jednak okazało się, że dziewczyna wyznaje zupełnie inne wartości niż Winicjusz i nie ma zamiaru zostać jego nałożnicą. Była bowiem chrześcijanką.

Opór Ligii i jej niechęć do świata, w którym żył Winicjusz, zaczęły stopniowo zmieniać mężczyznę. Na początku chciał za wszelką cenę dostać to, czego pożądał. Ligia wymknęła mu się jednak, a Marek rozpoczął poszukiwania. W ich trakcie zaczął coraz bardziej stykać się z kulturą obecnych w Rzymie chrześcijan. Początkowo w ogóle nie rozumiał ich nauk i był zaskoczony sposobem, w jaki miłosierni chrześcijanie traktowali innych ludzi. Poganie nie wybaczali i nie pomagali innym, rywalizowali między sobą. Winicjusz z czasem dowiadywał się coraz więcej i zaczynał rozumieć, że jeśli się nie zmieni, to nie ma szans zbliżyć się do Ligii. Na początku chciał się nawrócić na chrześcijaństwo, by dziewczyna go pokochała, szybko jednak zrozumiał, że nie jest to sposób na zdobycie jej serca. Sama Ligia zdystansowała się od niego, czekając, aż w łączącym ich uczuciu nie będzie grzechu. Z czasem Winicjusz przyjął do siebie nauki głoszone przez takich chrześcijan jak święty Piotr i zaczął je rozumieć. Życie jego rodaków i to, jak ucztowali i brali udział w orgiach zaczęło go odrzucać, nie chciał być tego częścią. Miłość do Ligii ostateczne sprawiła, że Marek Winicjusz nawrócił się na wiarę chrześcijańską. Przyjął chrzest święty i wówczas Ligia mogła stać się jego żoną i razem udali się na Sycylię.

Marek Winicjusz jest więc przykładem postaci, która pod wpływem miłości do drugiej osoby całkowicie zmienia swoje spojrzenie na świat, światopogląd oraz wyznawane wartości. Z rozpustnego, cieszącego się ziemskimi przyjemnościami poganina stał się przykładnym chrześcijaninem. Jest to przemiana absolutna i Winicjusz z początku powieści niczym nie przypomina tego, który opisany jest na jej końcu.

Dodaj komentarz