Jedną z najbardziej znanych powieści autorstwa Henryka Sienkiewicza wciąż pozostaje „Quo vadis”. Dzieło to opowiada wiele historii, a wszystkie rozgrywają się w antycznym Rzymie za czasów panowania w nim Nerona. Sienkiewicz prezentuje czytelnikom wiele wątków przeplatających się wzajemnie i mających tym samym wpływ na losy biorących w nich udział postaci.
Wątek miłosny
Jednym z najważniejszych wątków jest ten, który dotyczy miłości. Opisuje on przede wszystkim uczucie, jakie rodzi się między Markiem Winicjuszem i Ligią Kalliną oraz przeszkody, jakie bohaterowie napotykają w trakcie swojej relacji. Sienkiewicz opisuje jednak także inne pary, takie jak na przykład Neron i Poppea czy Petroniusz i Eunice. Miłość w „Quo vadis” często przybiera niespodziewane oblicza i pojawia się tam, gdzie nikt się jej nie spodziewa. Dla Ligii i Winicjusza wątek ten ma szczęśliwe zakończenie, ale nie można tego powiedzieć o wszystkich przedstawionych w powieści parach. Petroniusz i Eunice giną jako samobójcy, a związek Nerona i Poppei to toksyczna walka o władzę. Zachowanie oraz poświęcenie Winicjusza dla Ligii pokazuje jednak, że nawet w niesprzyjających warunkach prawdziwa miłość może się narodzić i przetrwać wszelkie trudności.
Wątek religijny
Sienkiewicz poświęca cały wątek religiom, ich istnieniu w świecie przedstawionym oraz to, jak walczą one o miejsce w nim. Opisuje w ten sposób wiarę w panteon rzymskich bogów, która to religia do tej pory była dominująca oraz właśnie rodzące się chrześcijaństwo. W dziele ukazane są więc zmagania pierwszych wyznawców Jezusa oraz cierpienia, jakie przeżywają, gdy giną na arenach lub poprzez ukrzyżowanie. Sienkiewicz wskazuje jednak, że nie była to przeszkoda dla kolejnych osób, by się nawracać na tę religie i przyjmować chrzest święty na przykład z rąk samego świętego Piotra. Zmagania pierwszych chrześcijan są więc przykładem tego, że nigdy nie wolno się poddawać, a dobro zawsze znajdzie sposób na to, by triumfować.
Wątek wewnętrznych przemian
W związku z chrześcijaństwem pojawia się także w książce motyw wewnętrznych przemian bohaterów, którzy przechodzą je właśnie po zapoznaniu się z naukami świętego Piotra czy innych apostołów. Spotyka to między innymi Marka Winicjusza, który początkowo chce się zmienić z miłości do Ligii Kalliny, a z czasem dostrzega słuszność nauk, jakie głoszą chrześcijanie w Rzymie. Przyjmuje więc chrzest, a styl życia rzymskich patrycjuszy zaczyna go brzydzić i odrzucać. Przemianę wewnętrzną przechodzi też Chilon, który rozumie swoje błędy. Nawraca się więc i ginie poprzez ukrzyżowanie z innymi chrześcijanami.