Quo vadis – czas i miejsce akcji

Autor: Marta Grandke

Autorem znanej powieści zatytułowanej „Quo vadis” jest Henryk Sienkiewicz. Stworzył on opowieść o prawdziwej miłości, która łączyła Marka Winicjusza i Ligię Kallinę, głównych bohaterów jego dzieła. Akcja i miejsce utworu zostały przez niego osadzone w bardzo konkretnych okolicznościach, które ostatecznie miały wpływ na przebieg losów wszystkich postaci. Autor skorzystał bowiem z wydarzeń, jakie znane są czytelnikom z podręczników historii.

Czas akcji został przez Sienkiewicza dokładnie określony. Wydarzenia opisane przez niego w powieści rozgrywają się w I wieku naszej ery, w czasie panowania cezara Nerona. Zasiadał on na tronie imperium w latach 54-68 naszej ery. Akcja powieści przypada na ostatni okres jego panowania i obejmuje sześć lat, od roku 63 aż do 68 roku, kiedy to Neron zginął po odebraniu mu władzy. W tekście można wskazać takie wydarzenia historyczne jak pożar Rzymu z 64 roku czy właśnie śmierć Nerona, która miała miejsce około czterech lat później.

Miejscem akcji powieści jest stolica imperium, czyli antyczny Rzym. Sienkiewicz przywołał tak znane miejsca miasta jak na przykład Forum Romanum czy dwór Nerona na Palatynie. Opisane zostały także obyczaje mieszkańców miasta oraz wydarzenia charakterystyczne dla niego jak igrzyska w Koloseum. Akcja na moment przenosi się także do Ancjum, gdzie Neron i Poppea udali się po śmierci swojej malutkiej córeczki. Wszystko to są miejsca znane i możliwe do wskazania na mapie.

Dodaj komentarz