Związek frazeologiczny stajnia Augiasza pochodzi z mitologii greckiej. Pochodzi z mitu o dwunastu pracach Heraklesa. Oczyszczenie stajni Augiasza było jednym z zadań dla słynnego herosa. Co współcześnie oznacza stajnia Augiasza? Jaka jest historia związku frazeologicznego?
Stajnia Augiasza – co oznacza współcześnie?
Stajnia Augiasza ma przypisane dwa znaczenia – dosłowne i przenośne. W dosłownym znaczeniu stajnia Augiasza to miejsce zaniedbane, zabrudzone i wymagające ogromnego wysiłku w celu ich uporządkowania. Bałagan w danym miejscu jest tak duży, że samo rozpoczęcie prac porządkowych sprawia problemy. Sprzątanie trwa długo i często kończy się mizernym efektem, pomimo włożonego trudu np. „Pokój nastolatka jest jak stajnia Augiasza. Nic nie leży na swoim miejscu, a sprzątanie zajmuje cały dzień.”
Przenośne znaczenie stajni Augiasza odnosi się do sytuacji lub sprawy tak skomplikowanej, że jej rozwiązanie wymaga nadludzkiego wysiłku. Może to być zarówno sprawa rodzinna i osobista, jak i dotycząca całego społeczeństwa. Ze względu na trudności w jej załatwieniu i znalezieniu optymalnego rozwiązania, sytuacja określana mianem stajni Augiasza może trwać długo i generować kolejne trudności. Przykładem użycia frazeologizmu w przenośnym znaczeniu jest zdanie: „Sprawy spadkowe w mojej rodzinie to prawdziwa stajnia Augiasza – brakuje wielu dokumentów, a moi bracia nie chcą zgodzić się na sprzedaż domu po rodzicach i podział pieniędzy.”
Stajnia Augiasza – pochodzenie związku frazeologicznego. Kim był Augiasz?
Związek frazeologiczny pochodzi z mitologii greckiej. Augiasz posiadał duże stado bydła i koni, gdyż cieszył się wyjątkową przychylnością bogów. Niestety, żaden ze sług Augiasza nie sprzątał stajni, a odchody zwierząt dosięgały sufitu. Tak samo wyglądały pastwiska pokryte stertami łajna. Augiasz nie przejmował się tym przez 30 lat. Z kolei Herakles otrzymał od króla Myken, Eurysteusza, zadanie wykonania 12 prac, do których należało uporządkowanie stajni Augiasza oraz pastwisk. Herakles miał na to jeden dzień, a praca wdawała się niemożliwa do wykonania. Herosowi udało się oczyścić stajnię za sprawą pomysłowości i sprytu. Pracę rozpoczął od wyburzenia murów stajni w dwóch miejscach. Następnie skierował nurt dwóch rzek w stronę tajni i pastwisk. Woda porwała wszystkie zanieczyszczenia, a stajnia i pastwiska były idealnie wysprzątane. Herakles w ten sposób zdążył z zakończeniem prac przed zachodem słońca.