Romantyczny dramat Juliusza Słowackiego, czyli „Balladyna”, opowiada o drodze do zdobycia władzy przez bezwzględną główną bohaterkę, tytułową Balladynę. Często bezwzględnie pozbywała się ona postaci z dalszego planu, które mogły zagrozić jej przedsięwzięciu. Jedną z takich bohaterek była jej młodsza siostra, czyli Alina.
Charakterystyka Aliny
Alina była młodszą z sióstr i zdecydowanie różniła się od Balladyny pod każdym względem. Nie była nawet do niej podobna z wyglądu. Alina miała bowiem różaną cerę i jasny warkocz, podczas gdy Balladyna miała mieć alabastrową skórę, ciemne włosy i oczy. Alina zdawała się być także delikatniejsza od siostry pod wieloma względami, wygląda na niewinną, skromną osobę.
Gdy w chacie ubogiej wdowy pojawia się rycerz Kirkor, to Alina mimowolnie zostaje konkurentką starszej siostry w rywalizacji o zostanie żoną mężczyzny. Dla Aliny jest to moment, w którym mogą się spełnić wszystkie jej marzenia o księciu z bajki, które od dzieciństwa wpajała jej wdowa. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że dla Balladyny jest śmiertelnym zagrożeniem i przeszkodą. Alina ma bowiem “dziecięcy”, raczej naiwny charakter i nie dostrzega zła w swojej siostrze. Szybko zaczyna też czuć do Kirkora sympatię i jest wobec rycerza bezkrytyczna. Wciąż jednak pamięta o starej matce i planuje, że nawet po wyjściu za mąż będzie się nią dalej opiekowała.
Alina codziennie pomaga swojej matce w obowiązkach, których nie chce wykonywać Balladyna. Jest pracowita, sumienna i oddana, stanowi dla wdowy prawdziwe wsparcie. Jej zalety widoczne są w trakcie konkursu zbierania malin. Alina robi to szybko i wytrwale, w wyniku czego jej dzbanek szybko zapełnia się owocami. Jest w stanie dokonać tego, czego leniwa Balladyna nie potrafi. W trakcie zbiorów nie potrafi się jednak powstrzymać od dziecinnych zaczepek w kierunku siostry, co pokazuje, że Alina tak naprawdę wciąż jest jeszcze dzieckiem.
Życie Aliny kończy brutalne morderstwo, którego dopuszcza się Balladyna. Siostra stała jej na drodze do celu, bohaterka nie wahała się więc przed zabiciem jej. Alina jest niewinną i pierwszą ofiarą ambicji Balladyny. Na dodatek siostra wmawia matce, że Alina uciekła ze swoim ukochanym, co łamie wdowie serce. Ciało Aliny odnajduje w lesie Filon i zakochuje się w pięknej zmarłej.
Alina jest więc symbolem niewinnej ofiary, której życie zostało przedwcześnie odebrane. Słowacki wykreował ją jako postać pełną dobra, by jej śmierć z rąk własnej siostry była jeszcze bardziej przejmująca i wstrząsająca czytelnikiem.