„Charlie i fabryka czekolady” to powieść autorstwa Roalda Dahla z roku 1964. Opowiada ona o wizycie piątki dzieci w tytułowej fabryce czekolady, która jest własnością Willy’ego Wonki. Jednym z dzieci, które odbywają wizytę po fabryce jest Augustus Gloop.
Charakterystyka Augustusa Gloopa
Augustus Gloop to dziewięciolatek, który określany jest przede wszystkim jako dziecko otyłe i łakome. W opisie można znaleźć informację, że wygląda, jakby go ktoś napompował. Brzuch wylewał mu się sponad spodni, a jego oczy przypominały malutkie rodzynki wciśnięte w twarz. Jedzenie traktował jak hobby, a nie jako sposób na dostarczanie sobie energii. Jego matka wychodziła z założenia, że skoro tyle je, to widocznie tego potrzebuje.
Augustus jako pierwszy zdobył Złoty Talon do fabryki czekolady Willego Wonki. Jednak jego wycieczka nie trwała zbyt długo, a łakomstwo chłopca doprowadziło do tragedii. Na samym początku wyprawy, gdy nikt go nie pilnował, Augustus zakradł się do rzeki z czekolady i zaczął z niej pić. Robił to mimo wyraźnego zakazu, ponieważ jego łakomstwo okazało się od niego silniejsze. Augustus wpadł przez to do czekoladowej rzeki. Wołał wówczas o pomoc. Jednak chwilę potem jedna ze szklanych rur wessała do swojego środka Augustusa. Na początku utknął w niej, ale potem ciśnienie sprawiło, że poleciał dalej, aż do wytwórni pianek truskawkowych.
Po tym wydarzenia Umpa-Lumpy wykonały pieśń, w której przedstawiły dokładną charakterystykę Augustusa. Opowiadały, że był on okropnym żarłokiem. Zauważyły także, że z chłopca nie ma żadnego pożytku. Augustus według nich miał być także chciwy i podły, jednak wessanie go przez rurę miało spowodować w nim ogromną zmianę. Fabrykę opuścił już bowiem jako szczupła osoba.
Augustus jest więc przykładem dziecka, które nie ma nad sobą kontroli, a jego rodzice nie dostrzegają w tym problemu. W jedzeniu nie miał umiaru i nie potrafił go sobie odmówić. Być może dzięki interwencji jego rodziców nie stałby się otyły i potrafiłby panować nad swoim apetytem. Trudna lekcja z fabryki czekolady stała się dla chłopca szansą na zmianę jego przyzwyczajeń i rozpoczęcie nowego życia.
Oprócz zmiany nawyków żywieniowych to także dla chłopca nauczka na temat tego, że zasad należy przestrzegać, a łamanie zakazów może się dla niego bardzo źle skończyć. Problemem Augustusa był bowiem nie tylko ogromny apetyt, ale także jego krnąbrność i nieposłuszeństwo wobec rodziców. Gdyby dostosował się do poleceń dorosłych, to nie wpadłby do rzeki i nie został wessany przez szklaną rurę. Augustus jest więc przykładem tego, że chciwość nie popłaca i należy starać się być umiarkowanym w swoich działaniach.