Charakterystyka porównawcza Makbeta i lady Makbet

Autor: Marta Grandke

„Makbet” to jeden z najważniejszych dramatów, jakie pozostawił po sobie William Szekspir. Opowiada on historię nadmiernej ambicji oraz upadku, jaki miał miejsce z tego powodu. Główny bohater, czyli tytułowy Makbet, pewnego dnia dowiaduje się od trzech wiedźm, że ma być królem Szkocji. Do wypełnienia tej przepowiedni namawia go żona, lady Makbet i tak bohater staje się mordercą i obejmuje tron. W tej tragicznej historii niemal równą rolę co Makbet, pełni jego bardzo ambitna żona. W istocie bohaterowie różnią się od siebie znacznie pod względem charakteru, mimo iż łączy ich wspólna zbrodnia.

Makbet to na początku akcji dramatu człowiek szlachetny, lojalny, wierny i honorowy. Jest tanem Glamis, służy jako dowódca wojsk króla Dunkana i z czasem obejmuje też za swoje zasługi pozycję tana Kawdoru. Świetnie spisywał się jako osoba odpowiedzialna za wojska i nie myślał o zdobyciu większej władzy. Zmienia to jednak przepowiednia trzech wiedźm. Ostatecznie ma jednak zamiar pozostawić wszystko w rękach losu. Makbet jest przez to według swojej żony człowiekiem słabym i biernym. Zmanipulowany przez lady Makbet ostatecznie dokonuje zbrodni i morduje króla Dunkana we śnie, stając się tym samym kolejnym królem Szkocji. Makbet od tego momentu stopniowo osuwa się w szaleństwo, traci rozum i przeistacza się w straszliwego tyrana, któremu zależy tylko na zachowaniu władzy. Dla niej popełnia kolejne zbrodnie. Ostatecznie Makbet ginie z ręki Makdufa i jego życie kończy się upadkiem.

Lady Makbet to żona Makbeta, którą rządzi ogromna ambicja. Dostrzega w przepowiedni wiedźm szansę dla swojego męża i siebie. Denerwuje ją jego bierność i słabość, namawia go do popełnienia zbrodni i nawet chwilami żałuje, że sama jej na siebie nie wzięła. Umożliwia za to jej dokonanie – upija strażników Dunkana winem, fabrykuje dowody morderstwa i podrzuca je strażnikom królewskim. Zachowuje zimną krew w trudnych sytuacjach, działa bez wahania, jest silna i zdecydowana. Jednak nawet ona popada ostatecznie w obłęd – nieustannie ma wrażenie, że ma dłonie pokryte krwią, której nie da się zmyć. Ginie z własnej ręki, kiedy nie jest już w stanie znieść swojego szaleństwa. Lady Makbet jest jednak początkowo bardzo bystrą i zdeterminowaną kobietą. Wykazuje się siłą woli, która pozwala jej dążyć do zrealizowania celu za wszelką cenę. Jej ambicja jest bezkresna i to ona staje się przyczyną upadku lady Makbet. Zdaje się także pozbawiona skrupułów, które by ją ograniczały w działaniu. Bez wahania wykorzystała na przykład słabości męża i nakłoniła go do popełnienia okrutnej zbrodni.

Lady Makbet i jej mąż są od siebie bardzo różni. On jest osobą raczej bierną, czekającą na to, co przyniesie mu los, ona zdecydowanie przystępuje do działania, pragnąc wziąć dla siebie to, czego pożąda. Ich zbrodnia była jednak możliwa tylko dzięki połączeniu ich sił i odmiennych osobowości.

Dodaj komentarz