Banko – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

Dramat „Makbet” to jeden z najbardziej znanych dramatów Szekspira i na stałe wszedł już do kanonu literatury. Opowiada o losach Makbeta, któremu pewnego dnia trzy wiedźmy przepowiedziały, że będzie królem Szkocji. Konsekwencje tego wydarzenia odbiły się nie tylko na głównym bohaterze, ale także na bliskich mu osobach, takich jak jego przyjaciel Banko.

Charakterystyka Banka

Banko to postać drugoplanowa, ale on także został objęty przepowiednią wiedźm. Oznajmiły mu one, że Makbet będzie królem Szkocji, ale to on zostanie ojcem przyszłych władców. Banko jednak nie starał się wpłynąć na swój los czy doprowadzić do wypełnienia wróżby. Pozostawił te sprawy ich własnemu biegowi. Jednak zapłacił za tę przepowiednię i swoją przyjaźń z Makbetem najwyższą cenę. Ten zabił go bowiem w trakcie uczty, widząc w nim zagrożenie dla swoich rządów.

Banko to rycerz szkocki i służy w wojsku króla Dunkana. Dowodzi jednym z oddziałów. Jest także bliskim przyjacielem Makbeta. W trakcie spotkania z trzema wiedźmami to właśnie Banko widzi je takimi, jakie są naprawdę i dostrzega, że nie mogą być ludźmi, chociaż ich przypominają. Rycerza charakteryzuje przede wszystkim spokój i stoicka natura. Nie ma w zwyczaju pochopnie działać i ryzykować. Banko poddaje także w wątpliwość prawdziwość wiedźm czy ich słów. Nie reaguje na nie, bo wie, że jest to ryzykowne.

Rycerz jest wierny i lojalny wobec swojego przyjaciela, darzy Makbeta serdeczną sympatią. Dlatego Banko nie zdradza królowi Dunkanowi przepowiedni, jaką otrzymał Makbet. Jest jednak wnikliwym obserwatorem otaczającej go rzeczywistości. W związku z tym zdaje sobie sprawę z przemiany, jakiej uległ Makbet i wiąże ją ze spotkaniem trzech wiedźm na wrzosowiskach. Rodzi się w nim podejrzenie, że Makbet nie zdobył korony w uczciwy sposób. Ze względu na łączącą ich przyjaźń nie stara się jednak zdemaskować i obalić Makbeta.

Makbet domyśla się jednak, że wiedza Banko na temat przepowiedni i wróżba, że to on będzie ojcem nowej dynastii, zagraża jego władzy. Właśnie przez to Banko ginie na rozkaz nowego króla, ale jego syn ucieka i udaje mu się przeżyć.

Banko jest więc w podobnym miejscu w życiu, co Makbet, gdy otrzymuje niezwykłą przepowiednię, jednak reaguje na nią zupełnie inaczej. To człowiek spokojny i pełen pokory, uważnie obserwujący świat. Jego ostrożność i przezorność nie były go jednak w stanie ochronić przed śmiercią z rąk paranoicznego Makbeta, którego tak długo uważał za swojego bliskiego przyjaciela.

Dodaj komentarz