Makduf – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

Główną postacią jednego z najbardziej znanych dramatów Williama Szekspira jest tytułowy Makbet, który zdobywa tron Szkocji poprzez morderstwo króla Dunkana. Ma to miejsce po tym, jak otrzymuje od trzech wiedźm przepowiednię na ten temat. Makbet kieruje się w życiu także innymi wróżbami, jakie zdradzają mu wiedźmy, a bohaterem jednej z nich jest Makduf, czyli człowiek, którego Makbet ma się wystrzegać.

Charakterystyka Makdufa

Makduf to jedna z postaci drugoplanowych w dramacie Szekspira pod tytułem „Makbet”. Jest on jednak bardzo istotny w wielu kwestiach, a jego działania mają wpływ na przebieg najważniejszych wydarzeń w utworze. Jest on bowiem wiernym sługą króla Dunkana i po jego śmierci jako pierwszy ma wątpliwości odnośnie tego, kto był sprawcą tej zbrodni. Nie wierzy w fałszywe oskarżenia, jakie lady Makbet rzuca na strażników królewskich.

Makduf piastuje pozycję tana Fife, ma dużą rodzinę i jest ojcem wielu dzieci. Rycerz ten spełnia się na wszystkich polach swojego życia, zarówno w służbie króla Dunkana, jak i w domu, jako wierny mąż i dobry ojciec. Niestety w wyniku knowań Makbeta ginie jego żona wraz z synem. Makduf jest zatem jedną z ofiar zbrodni, jakich Makbet dopuszcza się, by zachować swój tron.

Rycerz wyróżnia się bardzo silnym charakterem, lojalnością wobec króla oraz poczuciem sprawiedliwości. Jest bardzo odważny i uosabia cnoty stanu rycerskiego. Może być przykładem dla innych bohaterów utworu. Gdy dowiaduje się o tym, że jego bliscy zostali zamordowani, zmienia swój smutek i żal na chęć zemsty. Makduf jest zdeterminowany, by wymierzyć sprawiedliwość i ponownie zaprowadzić porządek na świecie. To patriota, który zrobi wszystko, by pomóc swojej ojczyźnie, nawet jeśli oznacza to obecność na tronie władcy gorszego niż Dunkan. Dla Makdufa najważniejsze jest jednak, by nie był to tyran Makbet.

Makdufa określić można jako człowieka bystrego, ale też podejrzliwego. Nie działa pod wpływem impulsów, cierpliwie szuka dowodów na to, że to Makbet zamordował króla. To także on pozostaje wierny Malkolmowi i wyrusza do Anglii, by przekonać syna Dunkana, że nadszedł czas, by odebrać Makbetowi tron i skradzione dziedzictwo. W czasie trwania akcji utworu coraz bardziej rosną bowiem podejrzenia Makdufa, że to Makbet jest mordercą.

Ostatecznie to Makduf jest osobą, która zabija Makbeta. Nie narodził się bowiem z łona matki, tylko został z niego przedwcześnie wydobyty przez medyków. Makduf pozostaje zatem do końca wiernym sługą Dunkana i sprawia, że jego syn może objąć po nim należny mu tron ojca.

Dodaj komentarz