Makbet – streszczenie

Autor: Marta Grandke

William Szekspir to jeden z najbardziej znanych twórców w światowej historii literatury. Pozostawił on po sobie wiele doskonałych dramatów, a jednym z nich jest „Makbet”, czyli pozycja, która na stałe weszła do kanonu i została obowiązkową lekturą. „Makbet” powstał około 1606 roku i od tego czas doczekał się licznych wydań, spektakli oraz adaptacji. Opowiada on o losach tytułowego Makbeta i jego żony, których życie zmienia się po tym, jak trzy wiedźmy przepowiadają Makbetowi, że zostanie on królem Szkocji. W ten sposób autor ukazał wpływa nadmiernej ambicji na ludzkie życie.

Makbet – streszczenie krótkie

Akcja dramatu dzieje się w Szkocji, prawdopodobnie w XI wieku i ma miejsce w czasie około sześciu miesięcy. Główny bohater, Makbet, to dowódca wojsk swojego kuzyna Dunkana, króla Szkocji. Pewnego razu Makbet i jego przyjaciel Banko na wrzosowisku spotykają trzy wiedźmy. Te przepowiadają, że Makbet zostanie najpierw tanem Kawdoru, a potem królem Szkocji, Banko zaś ma być ojcem królów. Niedługo później Makbet dowiaduje się, że Dunkan mianował go tanem Kawdoru i zaczyna wierzyć w zasłyszaną przepowiednię. 

Po wygraniu wojny szkocko-norweskiej król Dunkan odwiedza zamek Makbeta w In­ver­ness. Lady Makbet namawia swojego męża do zamordowania króla, a ten wreszcie jej ulega. Makbet widzi też krwawy sztylet, który prowadzi go do jego ofiary. Lady Makbet poi strażników królewskich winem, a Makbet morduje króla Dunkana sztyletem. Potem lady fabrykuje dowody, tak by wskazywały winę strażników królewskich, między innymi podrzuca im zakrwawiony sztylet. Makbet słyszy głos, który mówi mu, że nigdy już nie zaśnie.

Rano Makduf odkrywa martwego Dunkana w jego komnacie. Makbet i jego żona udają, że o niczym nie wiedzieli i są przerażeni. W tym czasie synowie Dunkana, Malkolm oraz Donalbein, uciekają do Anglii w obawie o swoje życie. Ściąga to jednak na nich podejrzenia o mordestwo. Zostają uznani za zdrajców, a królem Szkocji staje się Makbet.

Makduf nie ufa nowemu królowi, a ten żyje w strachu, że ktoś odkryje jego zbrodnię. Niepokoi się też drugą częścią przepowiedni, według której Banko ma zostać ojcem królów. Zleca więc morderstwo jego i jego syna, Fle­an­cea. Banko ginie, ale synowi udaje się uciec.

W czasie uczty w zamku Forres Makbet dowiaduje się, że jego rozkaz nie został całkowicie wypełniony. Zaczyna popadać w obłęd, a żona zarzuca mu słabość. Makbet widzi ducha Banka, który zasiada na jego miejscu. Zachowanie męża lady Makbet tłumaczy jego chorobą. Makbet boi się Makdufa.

Trzy wiedźmy rozmawiają z Hekate, a bogini nakazuje przygotowanie eliksiru, po którym Makbet straci zmysły. Król Szkocji ponownie spotyka wiedźmy z wrzosowiska i otrzymuje od nich kolejną przepowiednię. Dowiaduje się, że powinien obawiać się Makdufa. Słyszy także, że pokonać go może jedynie człowiek zrodzony przez kobietę, a on sam utrzyma się przy władzy, aż Las Birnamski nie podejdzie do zamku Dunzynan. Potem Makbet dowiaduje się, że Makduf udał się do Anglii, gdzie ukrywa się Malkolm i zleca morderstwo żony i synka Makdufa.

W Anglii Makduf próbuje namówić Malkolma, by ten odebrał Makbetowi tron swojego ojca. Makduf dowiaduje się także o śmierci swojej rodziny. Malkolm zbiera wojsko otrzymane od króla Anglii i wyrusza wraz z nim na Szkocję. Na czele tej wyprawy staje Siward.

W tym czasie w obłęd popada także lady Makbet. Nieustannie myje dłonie, ponieważ wydaje jej się, że ma na nich krew, której nie da się zmyć. Do zamku Dunzynan zbliża się armia angielska, ukrywająca się pod gałęziami i liśćmi. Makbet zostaje zdradzony przez tanów, którzy przechodzą na stronę Malkolma. Lady Makbet popełnia samobójstwo. Posłaniec przynosi Makbetowi informację, że do jego zamku zbliża się Las Birnamski.

Makbet walczy, sądząc, że nikt zrodzony przez kobietę nie może go pokonać. Powala w pojedynki Siwarda Młodszego i staje też do walki z Makdufem. Ten ujawnia, że nie narodził się w tradycyjny sposób, tylko został przedwcześnie wyciągnięty przez medyków z łona matki. Makduf pokonuje Makbeta, a królem Szkocji zostaje prawowity dziedzic, czyli Malkolm.

Makbet – streszczenie szczegółowe

Przepowiednia trzech wiedźm

Akcja dramatu Szekspira osadzona jest w Szkocji w XI wieku podczas wojny szkocko-norweskiej. Królem jest Dunkan, a Makbet, jego kuzyn, znakomicie sprawdza się jako dowódca wojsk. W czasie burzy na otwartym polu rozmawiają ze sobą trzy czarownice. Mówią o nadchodzącej wielkiej bitwie i o chwili, kiedy znów spotkają się we trzy. Jedna z nich słyszy ropuchę i wiedźmy opuszczają pole.

Dodaj komentarz