Dlaczego warto przeczytać W pustyni i w puszczy?

Autor: Marta Grandke

„W pustyni i w puszczy” to powieść przygodowa Henryka Sienkiewicza, którą po raz pierwszy wydano w roku 1911. Przełożono ją aż na dwadzieścia jeden języków i stała się bardzo popularna. Opowiada ona o przygodach dwójki dzieci, Stasia i Nel, którzy zostają dla okupu uprowadzeni przez zwolenników proroka Mahdiego. Uwalniają się potem z niewoli i podróżują przez Afrykę, próbując powrócić do domu. Mimo upłynięcia ponad wieku od powstania powieści, wciąż warto ją czytać.

Do „W pustyni i w puszczy” warto zajrzeć, ponieważ jest to przede wszystkim ciekawa książka przygodowa z interesującymi bohaterami. Staś i Nel przeżywają niezwykłe sytuacje na obcym im lądzie, muszą sobie radzić z różnymi przeciwnościami losu. Oprócz sytuacji dramatycznych Staś i Nel doświadczają różnych ciekawych przeżyć, takich jak przyjaźń z uratowanym słoniem. Przygody Stasia i Nel są ciekawe i pociągające dla młodszych czytelników tej powieści, do których jest zresztą skierowana. Będą wywoływać emocje u kolejnych pokoleń dzięki temu.

Oprócz tego Sienkiewicz stworzył różnorodne i ciekawe postaci, z którymi można się utożsamiać. Staś jest odważnym, inteligentnym i ciekawym świata chłopcem, który radzi sobie z rozmaitymi trudnościami. Nel jest delikatną, dobrą i wrażliwą dziewczynką, a towarzysząca jej Mea także jest bardzo łagodna i wyrozumiała. Kali z kolei jest śmiałym i pewnym siebie młodzieńcem, który ceni dobre jedzenie. Jak widać, postaci są naprawdę różne i czytelnik łatwo znajdzie kogoś, z kim może się utożsamiać.

Sienkiewicz osadził swoją powieść w konkretnych realiach historycznych, to znaczy w czasie powstania mahdystów w Sudanie. Autor szczegółowo opisał przebieg tej rewolucji, a nawet umieścił postać samego proroka Mahdiego w swoim dziele. W ten sposób czytelnik ma szansę zaznajomić się z wydarzeniami, jakie się wtedy rozgrywały. Jest to ciekawe doświadczenie, nie jest to bowiem okres, o którym powszechnie uczy się na lekcjach historii w szkole. W ten sposób odbiorca zyskuje okazję do zapoznania się z tymi wydarzeniami oraz zrozumienia, co do nich doprowadziło.

Akcja „W pustyni i w puszczy” rozgrywa się w Afryce, zatem to też okazja do bliższego poznania tego kontynentu, jego historii, kultury, przyrody i innych tego typu kwestii. Czytelnik może zatem zapoznać się z realiami tego obszaru. Jest to bardzo ciekawy temat, z którym warto się zapoznać, zwłaszcza że Sienkiewicz dużo podróżował i jego doświadczenia zostały zawarte w jego powieściach. 

Sienkiewicz napisał w „Pustyni i w puszczy” ponad sto lat temu, gdzie świat prezentował się zupełnie inaczej, a społeczeństwo w odmienny sposób spoglądało na niektóre kwestie. Dlatego też w dziele tym widoczna jest kwestia niewolnictwa. Warto spojrzeć na to zagadnienie krytycznym, współczesnym okiem i uświadomić sobie to, jak bardzo rzeczywistość zmieniła się na lepsze od czasu powstania tej powieści. To dobra lekcja tego, że ludzkość rozwija się i czasy się zmieniają nieustannie. 

Jak widać, istnieje sporo powodów, dla których warto przeczytać „W pustyni i w puszczy” mimo czasu, jaki upłynął od powstania dzieła. Dziś także ten tekst może powodować wiele interesujących dyskusji, a oprócz tego pozostaje też ciekawą lekturą przygodową dla młodszych czytelników.