W pustyni i w puszczy – bohaterowie

Autor: Marta Grandke

„W pustyni i w puszczy” to książka należąca do gatunku powieści przygodowych, a jej autorem jest Henryk Sienkiewicz. Opisał w niej losy dwójki dzieci, Stasia i Nel, które po uprowadzeniu z przyczyn politycznych, samotnie wędrowały po kontynencie afrykańskim, próbując powrócić do swoich ojców. W czasie swoich przygód spotykają wiele ciekawych osób, czasami wzorowanych na faktycznych postaciach historycznych.

Staś Tarkowski to jeden z dwójki głównych bohaterów, czternastoletni chłopak, syn inżyniera Władysława Tarkowskiego i przyjaciel Nel. Jest bardzo zdolny i inteligentny, porozumiewa się w kilku językach. Cechuje go odwaga, jest dobrym organizatorem i dowódcą, nie waha się w trudnych chwilach i zawsze pozostaje wierny sobie. Ojciec wychował go na prawdziwego patriotę oraz chrześcijanina i Staś nie wypiera się swojej wiary nawet w obliczu proroka Mahdiego. Staś jest również bardzo opiekuńczy wobec Nel, przez cały czas trwania ich podróży opiekuje się nią i to właśnie on zdobywa dla niej bezcenną chininę. Gdy dorósł, to poszedł w ślady ojca i rozpoczął pracę jako inżynier. Ożenił się z Nel.

Nel Rawlison to ośmioletnia dziewczynka, córka pana Rawlisona i przyjaciółka Stasia. Jest bardzo dobrym, grzecznym i łagodnym dzieckiem, ale potrafi też postawić na swoim. Wcześnie straciła matkę, ojciec wychowuje ją sam. Nel jest rozpieszczana przez wszystkich. Jest też delikatna i chorowita, dlatego też bardzo źle znosi trudy podróży przez Afrykę, a Staś musi się nią opiekować. Nieomal umiera na febrę, ale ratuje ją chinina. Dorosła Nel wychodzi za Stasia i mieszka z nim w Polsce.

Kali to królewicz z plemienia Wa-hima, czarnoskóry mieszkaniec Afryki, który został złapany do niewoli i w ten sposób trafił na Stasia i Nel. Potem towarzyszy im w ich podróży i pomaga, ale ostatecznie udaje mu się wrócić do jego plemienia. Kali jest energiczny, przebojowy i stanowczy, ale wierzy, że mężczyźni są od próżnowania i jedzenia, a kobiety od pracy. Bardzo ceni dobre jedzenie.

Władysław Tarkowski to inżynier pochodzący z Polski, ojciec Stasia. Brał udział w powstaniu styczniowym, za co zesłano go na Syberię. Zbiegł stamtąd i zajął się pracą przy budowie Kanału Sueskiego. Jego żona zmarła przy porodzie, a on sam starał się wychować syna na dobrego patriotę.

Pan Rawlison to Anglik, który również samotnie wychowuje dziecko, bo jego żona zmarła na suchoty, gdy Nel miała trzy lata. Rozpieszcza córkę i wraz z inżynierem Tarkowskim pracuje przy budowie Kanału Sueskiego. 

Mahdi to prorok, który wywoła świętą wojnę z rządem egipskim, sądził bowiem, że zaniedbana została religia islamu i jej wartości. W związku z jego działaniami zginęło wiele osób. Mahdi pozornie wydawał się być łagodnym człowiekiem, ale był okrutny. Niegdyś pędził żywot pustelnika i derwisza.

Mea była czarnoskórą dziewczyną, pochodzącą z plemienia Dinka, z rozlewiska Nilu. Była bardzo łagodna i dobra i zastępowała Nel Dinah, gdy piastunka umarła. Mea stała się niewolnicą, ale zawsze dbała o Nel i bardzo przywiązała się do Kalego, do tego stopnia, że w czasie wyczerpującej wędrówki chciała umrzeć wraz z nim.

Nasibu to czarnoskóry chłopiec, który jako ostatni ocalał z obozu podróżnika Lindego. Staś zabrał go ze sobą, po czym Nasibu ruszył wraz z nim w dalszą drogę i został ochrzczony. 

Kapitan Glen to Anglik, którego Staś i Nel spotkali w podróży. To między innymi on wraz z doktorem Clarym pomógł im wrócić do domu.

Henryk Linde był szwajcarskim podróżnikiem. Staś spotkał go, gdy szukał chininy dla Nel. Linde został ranny w czasie wyprawy i zmarł w wyniku zakażenia rany. Przed śmiercią oddał Stasiowi wszystkie swoje zasoby.

Doktor Clary był lekarzem wojskowym. Stryj Nel był mężem jego siostry. Pomógł dzieciom wrócić do domu i zadbał o zdrowie Nel.

Dinah była czarnoskórą piastunką Nel. Zmarła podczas podróży.

Fatma była żoną Smaina i cioteczną siostrą Mahdiego. Uknuła spisek, który skończył się porwaniem dzieci.

Smain to dozorca, który zdradził rząd angielski i stanął po stronie Mahdiego.

Idrys był wielbłądnikiem i wziął udział w spisku Fatmy.

Gebhr młodszy brat Idrysa, zabił go Staś. 

Chamis to chłopiec na posyłki pana Rawlisona, który wziął udział w spisku.