W pustyni i w puszczy – opis i wydarzenia w Port Said

Autor: Marta Grandke

Akcja powieści przygodowej dla młodzieży „W pustyni i w puszczy”, której autorem jest Henryk Sienkiewicz, rozgrywa się na kontynencie afrykańskim. To właśnie tam swoje przygody po uprowadzeniu przez mahdystów przeżywają Staś Tarkowski i Nel Rawlison. Początkowo akcja rozgrywa się w egipskim mieście o nazwie Port-Said. Położone jest ono w pobliżu Kanału Sueskiego i założono je w 1859 roku w związku z rozbudową kanału.

Opis miasta Port-Said

Port-Said to miasto, które oddziela Kanał Sueski od słonego jeziora Menzaleh. To właśnie tym kanałem nieustannie pływały parowce, łodzie oraz inne jednostki. Żyło tam też wiele gatunków ptaków, na przykład czerwonaki, gęsi egipskie, mewy czy nawet kaczki.

Po drugiej stronie, na arabskim wybrzeżu, widoczna była już głównie pustynia, wyraźnie odcinająca się od tętniącego życiem miasta i jeziora. Piasek przybierał różne kolory, czasami był wręcz czerwony czy fioletowy. Na arabski brzeg wyprawiał się czasami Staś Tarkowski, konno czy na wielbłądzie. Na tych terenach w dzień było gorąco, ale w nocy robiło się bardzo zimno.

Kanał Sueski był nieustannie pogłębiany, by nie zasypywał go pustynny piasek. Pracował przy tym między innymi ojciec Stasia, inżynier Tarkowski. Miejsce to dawało zatrudnienie także wielu innym osobom z całego kontynentu. Stosowano tam coraz nowocześniejsze maszyny i narzędzia, który dawały gwarancję powodzenia inwestycji. Pracownicy, tacy jak inżynierowie Tarkowski czy Rawlison, mieszkali w komfortowych willach w pobliżu tego kanału. Wszystko było pełne życia i dostatku, mimo bliskiej obecności pustyni. Z drugiej strony Port-Said obecnie leży na brzegu Morza Śródziemnego.

Wydarzenia w mieście Port-Said

To właśnie w Port-Said Fatma stała się zakładniczką rządu egipskiego i uknuła intrygę, która zakładała porwanie Stasia i Nel. Wcześniej pan Rawlison chciał się za nią wstawić u urzędników, bo nie wiedział, że kobieta planuje uprowadzenie jego córki. Tutaj też przed wyjazdem nauczycielka Nel. pani Olivier, została ukąszona przez skorpiona, przez co wszystko przesunęło się w czasie.

Z miasta Port-Said Staś i Nel wyruszyli w kierunki Medinet, wraz z piastunką dziewczynki, Dinah. Nie zdawali sobie sprawę, że tuż po wspólnych, rodzinnych świętach, zostaną porwani i będą musieli samotnie tułać się po Afryce. Port-Said jest zatem miejscem zawiązania się spisku i jego dokonania, przez co Staś i Nel zostali postawieni w sytuacji zagrożenia życia.