W dramacie „Tango” Sławomir Mrożek przedstawił losy skłóconej, wielopokoleniowej rodziny, w której zapanowała anarchia i chaos. Przeciwko temu zbuntował się przedstawiciel najmłodszego pokolenia, czyli Artur. Po stronie wolności i upadku obyczajów stoi między innymi jego babcia Eugenia. Jest ona także matką Eleonory i siostrą Eugeniusza. Kobieta ta nie zachowuje się stosownie do swojego wieku i zgodnie z pełnionymi przez nią rolami społecznymi.
Charakterystyka Eugenii
Eugenia to osoba starsza, tak jak jej brat, Eugeniusz. Mimo swojego wieku jest jednak wciąż bardzo żywiołowa, zdarzają jej się jednak także momenty słabości. Jest też bardzo sprawna i potrafi na przykład uciec przed Arturem. To ona jest matką Eleonory. Jak cała reszta rodziny, Eugenia także wyróżnia się swoim strojem. Z powodu wady wzroku ma na nosie okulary. Nosi jaskrawą, długą suknię w wielkie kwiaty, która ciągnie się za nią po podłodze. Na głowie nosi czapkę dżokejkę, a na nogach ma trampki. Wszystkie te elementy garderoby zdecydowanie nie pasują do jej wieku i prezentują się raczej niechlujnie. Jej wygląd zmienia się w trzecim akcie, z powodu ślubu Artura. Wówczas Eugenia wkłada bardziej stosowny strój – długą, ciemną suknię z koronkowymi mankietami, żabot, czepek oraz binokle. Wówczas wygląda na swój wiek, a jej ubrania są stosowne. Zaczyna ostrożnie poruszać się przy pomocy laski.
Eugenia bardzo często gra w karty z kochankiem swojej córki, czyli Edkiem – przedstawicielem prostej klasy niższej. Starsza kobieta zdaje się darzyć mężczyznę prawdziwą sympatią i nie dopuszcza do tego, by inni go krytykowali w jakikolwiek sposób, o czym wie Eugeniusz. Eugenia bowiem żywo reaguje, gdy jej brat ośmiela się wypowiadać negatywnie na temat Edka, którego ona ceni. Jest do tego stopnia w niego zapatrzona, że próbuje go nawet naśladować, powtarza jego wulgarne wypowiedzi i chce zachowywać się jak on. Sprawia to wrażenie, że próbuje być nastolatką i Eugenia przez to prezentuje się wręcz komicznie i niepoważnie. Nie zważa na swój wiek i zdaje się nieustannie żyć aktualną chwilą, nie zastanawiając się na konsekwencjami swoich działań czy nad przyszłością.
Eugenia nie szanuje dawnych tradycji i wartości, nie pielęgnuje ich i nie próbuje przekazywać kolejnym pokoleniom. Jest odwróceniem stereotypowego wizerunku prawdziwej babci, co denerwuje Artura. Eugenia wierzy, że tylko całkowita wolność może człowieka uszczęśliwić i do tego przekonuje wszystkich młodszych od siebie. Kobieta zmieniła się podczas przemian i buntu, jaki zainicjowali Eleonora i Stomil, wcześniej była poważna staruszką.
Artur próbuje zmienić Eugenię, między innymi rozkazując jej, by położyła się na katafalku. Ona jednak nie zamierza zmieniać się na starość. Odmawia nawet Arturowi i Ali swojego błogosławieństwa z okazji ślubu. Eugenia ostatecznie kładzie się na katafalku i umiera, co zaskakuje wszystkich bohaterów. Nikt nie traktował bowiem poważnie jej oświadczenia o tym, że umrze. Eugenia jednak ten jeden raz postąpiła poważnie i zrobiła to, co zapowiedziała.