Napisz rozprawkę, w której rozważysz, czy w relacjach międzyludzkich lepiej kierować się sercem czy rozumem. W argumentacji odwołaj się do lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego

Ostatecznie udało im się wszystko zorganizować tak, że Cześnik i Rejent pogodzili się ze sobą, a Klara i Wacław mogli wziąć upragniony ślub i spędzić ze sobą resztę życia. Gdyby poddali się oni i posłuchali rozumu, który podpowiadał, że sytuacja jest niemożliwa do rozwiązania, zapewne resztę życia spędziliby w nieudanych związkach, nieszczęśliwi i pełni żalu. Tymczasem idąc za głosem serca, Klara i Wacław znaleźli w sobie wystarczająco dużo siły, by walczyć o swój związek i spełnić marzenia. Są oni więc dowodem na to, że czasami idąc za porywami serca, można odnaleźć w życiu szczęście, którego nie dałyby rozumne rady i chłodna kalkulacja sytuacji.

Podane przykłady z literatury pokazują więc, że ciężko jest jednoznacznie określić, czy człowiek w swoim życiu powinien słuchać serca, czy może raczej kierować się rozumem. Powiedzieć można jedynie, że zależy to od sytuacji i kontekstu, ponieważ każda historia rządzi się swoimi prawami i może okazać się, że koniecznie są w trakcie niej inne rozwiązania, które nie sprawdziłyby się w odmiennej sytuacji.

Dodaj komentarz