Wargowie (Hobbit) – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

W powieści autorstwa J. R. R. Tolkiena zatytułowanej „Hobbit, czyli tam i z powrotem” pisarz wykreował i szczegółowo opisał wiele ras, jakie zamieszkiwały krainę zwaną Śródziemiem i z którymi zetknął się główny bohater dzieła, czyli hobbit o imieniu Bilbo Baggins. Jedną z nich byli wargowie, czyli stworzenia przypominające ogromne wilki.

Charakterystyka wargów z Hobbita

Wargowie z pozoru wyglądają jak gigantyczne wilki, jednak znacznie przerastały te zwierzęta pod względem zarówno rozmiarów, jak i swojego okrucieństwa. Były one także stosunkowo inteligentne, dlatego możliwe było, że inne rasy, takie jak gobliny, były w stanie je wytresować i zapanować nad nimi w pewnym stopniu. Swoim właścicielom wargi okazywały przywiązanie. W głębi duszy były one jednak wciąż dzikie i nieobliczalne. Spotkanie z nimi dla wielu istot groziło po prostu śmiercią. Ich wycie było prawdziwie przerażające. Ich ogromne rozmiary sprawiały, że cechowały się one olbrzymią siłą, dużo większą niż ta, jaką osiągają zazwyczaj zwykłe wilki. Ich sierść najczęściej miała szary, brązowy czy nawet niemal czarny kolor. Ułatwiało im to ukrywanie się wśród drzew w lasach. Grube futro pełniło także coś w rodzaju zbroi i chroniło wargów przed atakami innych istot.

Wargi w powieści zaliczane są do stworzeń, które tak jak orki czy gobliny, związały się ze złem i to ono je charakteryzuje. Między sobą posługują się swoją odmianą wilczej mowy, która jednak pozostaje niezrozumiała dla innych ras. Świadczyło to jednak o tym, że były one obdarzone pewną inteligencją i potrafiły wytwarzać więzi między sobą i komunikować się w obrębie swojego stada. W ten sposób potrafiły one tworzyć strategię polowania na swoje ofiary. Inteligencja jest cechą, jaka odróżnia wargów od zwykłych wilków, jakie też można spotkać w Śródziemiu.

Wargowie są ściśle związani z goblinami, które oswajały i wykorzystywały te przerażające stworzenia. Służyły im one bowiem między innymi jako wierzchowce do walki. Było to widoczne między innymi w Bitwie Pięciu Armii, w której wargowie razem z goblinami stali się jedną ze stron ogromnego konfliktu pod Samotną Górą. Gobliny często wykorzystywały zatem siłę, dzikość oraz brutalność wargów, których dosiadały. Same jednak pozostawały z nimi w przyjaznych relacjach.

Wargowie zazwyczaj żyją w watahach i mają swoich przywódców. Są poważnym zagrożeniem dla wielu wędrowców, którzy zdecydują się na podróż przez Śródziemie i będą mieli nieszczęście trafić na te stworzenia.

Dodaj komentarz