Hobbit, czyli tam i z powrotem – streszczenie

Autor: Marta Grandke

J. R. R. Tolkien to jeden z najbardziej znanych twórców gatunku fantastyki na całym świecie. Zasłynął ze stworzenia ogromnego uniwersum, w którym rozgrywa się akcja trylogii „Władca pierścieni” a także powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Dzieło to zostało wydane w roku 1937, a w pewnym momencie włączone do listy lektur szkolnych. Doczekało się ekranizacji i dziś jest jednym z najpopularniejszych znanych utworów z gatunku fantastyki. Opowiada ono o niezwykłych przygodach hobbita, Bilba Bagginsa, który pewnego dnia porzuca spokojne życie w Shire, by stać się włamywaczem i pomóc odzyskać grupie trzynastu krasnoludów ich utracone dziedzictwo, które zagarnął smok Smaug. W trakcie wyprawy staje się właścicielem bardzo niezwykłego pierścienia.

Hobbit, czyli tam i z powrotem – streszczenie krótkie

Akcja powieści Tolkiena na początku rozgrywa się w Shire, gdzie Bilbo Baggins wiedzie żywot typowy dla hobbita – spokojny i pozbawiony niespodzianek. Pewnego dnia jednak przybywa do jego domu czarodziej znany jako Gandalf Szary i proponuje mu wzięcie udziału w wyprawie krasnoludów, by odzyskać Samotną Górę. Odebrał ją krasnoludom smok imieniem Smaug. Bilbo nie chce zostać włamywaczem, a wieczorem do jego domu przybywa trzynastu krasnoludów, którzy szykują się na wyprawę. Biblo dalej się nie zgadza, krasnoludy rankiem opuszczają jego dom wraz z Gandalfem. Biblo zmienia zdanie i dołącza do drużyny w ostatniej chwili.

Bohaterowie w czasie wędrówki napotykają na groźne trolle, które chcą ich zjeść. Trolle więżą krasnoludy, ale wszystkim udaje się ostatecznie udaje się uciec. W jaskini trolli bohaterowie znajdują mnóstwo zaopatrzenia, a Bilbo zdobywa swój miecz, nazywany przez niego Żądłem. 

Potem Gandalf prowadzi swoich kompanów do ukrytego w lesie miasta Rivendell, gdzie wszyscy korzystają z gościnności króla Elronda. Elrond odczytuje też wskazówki ukryte na mapie Thorina, dzięki którym krasnolud będą w stanie wejść do Samotnej Góry. Po jakimś czasie drużyna opuszcza Rivendell.

W trakcie dalszej podróży bohaterowie trafiają do jaskini goblinów, które chcą je uwięzić. Wywiązuje się walka, w której ginie król goblinów, Wielki Goblin. Krasnoludy i Gandalf uciekają, Bilbo uderza się w głowę i traci przytomność. Po jej odzyskaniu znajduje magiczny pierścień, który pozwala mu się stać niewidzialnym. Spotyka też niezwykłego stwora, Golluma i wdaje się z nim w pojedynek na zagadki. Następnie ucieka, korzystając ze znalezionego pierścienia. Bilbo dociera też do reszty drużyny. Niestety ich spokój nie trwa długo, ponieważ za Górami Mglistymi bohaterowie zostają zaatakowani przez wargów. Chronią się przed nimi na drzewach, a stamtąd ratują ich orły.

Orły zabierają drużynę do swoich gniazd. Stamtąd bohaterowie udają się do lasu dębowego i spotykają człowieka-niedźwiedzia, Beorna. Prowadzi ich on do Mrocznej Puszczy. Tam od drużyny odłącza się Gandalf. W samej puszczy bohaterowie zostają uwięzieni przez wielkie pająki. Bilbo dzięki pierścieniowi pomaga im uciec, ale potem drużyna wpada w ręce leśnych elfów. Znów Bilbo im pomaga i wszyscy spławiają się beczkami do rzeki.

Bohaterowie w beczkach dopływają do Miasta na Jeziorze, czyli Esgorath. Jego mieszkańcy życzliwie przyjmują drużynę i ta po tygodniu wyrusza w kierunku Samotnej Góry. Krasnoludom udaje się do niej wejść dzięki wskazówkom odczytanym przez Elronda. W środku Bilbo spotyka smoka Smauga i prawi mu mnóstwo komplementów. Następnie kradnie puchar z jego skarbu i ucieka. Rozwścieczony Smaug opuszcza Samotną Górę i atakuje Miasto na Jeziorze, sądzi bowiem, że to tam kryje się złodziej. Mieszkańcy miasta dzielnie bronią się przed atakiem smoka, a jeden z jego mieszkańców, Bard, strzela do niego i trafia w miejsce, którego nie osłaniają łuski. Bard zostaje okrzyknięty bohaterem i mianowany królem miasta Dal. Mieszkańcy Miasta na Jeziorze chcą udać się po część skarbu smoka.

Krasnoludy nie chcą dzielić się swoim złotem. Zamykają się wewnątrz Samotnej Góry i gorączkowo poszukują Arcyklejnotu Góry – najważniejszego dla nich skarbu. Nie wiedzą, że Arcyklejnot ukradł wcześniej Bilbo. Bilbo przekazuje kamień Bardowi i ludzie chcą w ten sposób negocjować z krasnoludami oddanie im części skarbu. Thorin dowiaduje się wówczas o zdradzie Bilba i wierzy, że ten uknuł spisek przeciwko niemu. Gandalf informuje, że do Samotnej Góry zbliżają się gobliny i wargowie.

Elfy, krasnoludy i ludzie razem szykują się do walki. Rozpoczyna się Bitwa Pięciu Armii, która trwa jeden dzień. Strona dobra wygrywa ją, ale ranny Thorin umiera. Przed śmiercią godzi się z Bilbem. Następnie pochowani zostają wszyscy polegli w Bitwie Pięciu Armii. Krasnolud decydują się podzielić swoim skarbem z innymi.

Bilbo i Gandalf wracają do domu, a tym razem droga wydaje się być przyjaźniejsza. W Shire Bilbo odkrywa, że uznano go za zmarłego i sąsiedzi przestali go szanować. Nie obchodzi go to już jednak. Bilbo rozpoczyna bowiem zupełnie nowe życie.

Hobbit, czyli tam i z powrotem – streszczenie szczegółowe

Początek wyprawy

Bilbo Baggins to hobbit, który żyje w Shire. Zachowuje się dokładnie tak, jak inne hobbity. Pewnego dnia odwiedza go jednak czarodziej, który znany jest jako Gandalf Szary. Mag proponuje Bilbowi dołączenie do wyprawy krasnoludów. Miałby pełnić w drużynie rolę włamywacza. Bilbo jednak uciekł i nie zdecydował się przystać na propozycję Gandalfa.

Następnego dnia jednak ktoś zapukał do drzwi Bilba i do jego domu przybyło trzynastu krasnoludów – Thorin, Balin, Kili, Fili, Dori, Ori, Oin, Nori, Bifur, Bofur, Bombur i Gloin. Bardzo głośno rozmawiali i zjedli zapasy Bilba. Przybył także sam Gandalf. Opowiedziano Bilbowi o planowanej wyprawie do Samotnej Góry, gdzie żyli przodkowie krasnoludów, ale pewnego dnia ich skarby przyciągnęły smoka Smauga. Krasnoludy musiały uciekać, a górą od tego momentu władał Smaug. Gandalf przekazał krasnoludom mapę i klucz, które miały umożliwić im wejście do Samotnej Góry. Gandalf przekonywał także towarzyszy, że hobbit będzie doskonałym włamywaczem. 

Dodaj komentarz