Beorn – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

J. R. R. Tolkien zasłynął jako twórca Śródziemia, opisanego między innymi w powieści zatytułowanej „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. W dziele tym czytelnik poznaje wiele fantastycznych bohaterów. Jednym z nich jest Beorn, przedstawiony jako człowiek, który potrafi zmieniać się w niedźwiedzia.

Charakterystyka Beorna

Beorn to postać, która odegrała bardzo znaczącą rolę w powieści Tolkiena. Wyróżnia go to, że potrafi przybrać postać niedźwiedzia. To mężczyzna o potężnej sylwetce. Hobbit potrafi przejść między jego nogami bez pochylania się i nawet Gandalf musi podnosić głowę, by spojrzeć mężczyźnie w twarz. Ma czarne, długie włosy i gęstą brodę. Jego mięśnie są bardzo dobrze widoczne i wyrzeźbione. Lubi nosić przy sobie topór. Jako niedźwiedź nadal miał ciemną sierść i był bardzo potężny. Pochodzenie Beorna jest nieznane. Mówi się nawet, że może być on potomkiem pierwszych ludzi w Śródziemiu. Inni mówią, że wywodzi się od zwierząt i dopiero z czasem nauczył się przybierać ludzką postać.

Mimo swojego nieco przerażającego wyglądu Beorn to postać o wielkim sercu. Zawsze pomaga tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Gandalf jest jego przyjacielem i darzy go ogromnym szacunkiem. Beorn czuje się częścią natury i jest z nią bardzo mocno związany poprzez swoją zwierzęcą postać. Mieszka w lesie, hoduje zwierzęta, rozmawia z nimi i nigdy nie je mięsa. Byłoby to dla niego wystąpienie przeciwko jego braciom. Każdego dnia sprawdza, czy zwierzęta w lesie nie potrzebują przypadkiem pomocy. 

Mimo swojej przyjaźni ze zwierzętami Beorn nie ma zbyt wiele kontaktu z ludźmi. Raczej ich omija, ponieważ oni się go boją. Nie miewa gości, a przybycie krasnoludów i hobbita należy w tym przypadku do wyjątków. Wiąże się to z jego nieufnością. Jego goście muszą go czymś zainteresować, by zgodził się na ich wizytę. Nie obchodzi go złoto w Samotnej Górze i inne materialne sprawy. W jego domu nie ma ozdób czy kosztowności. Częstuje za to gości śmietaną i miodem, których zawsze ma spory zapas u siebie.

Beorn wydaje się postacią spokojną i dobrego serca, ale zupełnie inne jego oblicze widywali wrogowie. Traktował ich bowiem ze straszliwym okrucieństwem, bez litości. Walczył w ten sposób z wilkami oraz goblinami. W czasie Bitwie Pięciu Armii to właśnie Beorn wyniósł z tłumu rannego Thorina. Był także osobą, dzięki której udało się ją zakończyć wygraną ludzi, elfów i krasnoludów. Beorn to intrygująca i niejednoznaczna postać.

Dodaj komentarz