Elrond (Hobbit) – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

Jedną z najbardziej znanych powieści z gatunku fantastyki jest „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Jej autorem jest J. R. R. Tolkien, który swoją kreacją Śródziemia zdobył sławę na całym świecie. W jego powieści pojawia się wielu bohaterów z różnych ras, a jedną z najważniejszych jest pół-elf Elrond z Rivendell.

Charakterystyka Elronda

Elrond to jedna z najważniejszych postaci, jakie pojawiają się w powieści. To przywódca elfów z Rivendell. Sam jednak jest w połowie elfem, a w połowie człowiekiem. Wybrał on postać elfa i dzięki temu stał się nieśmiertelny. Przewodzi elfami z Zachodu, które znane są jako elfy wysokie. Ma dwóch synów oraz córkę, Arwenę.

Elrond, tak jak inne elfy, był wybitną postacią i odznaczał się niezwykłym wyglądem. Jego twarz miała delikatne rysy i był opisywany jako bardzo przystojny. Mądrością równał się z Gandalfem i był także bardzo silny pod względem fizycznym. Na jego twarzy często gości uśmiech. Przypomina kogoś o szlacheckim pochodzeniu.

Elrond to postać, której zależy przede wszystkim na losie swojego ludu. Mówi się o nim, że jest dobrym królem dla innych elfów. Każdy poddany jest dla niego niemal członkiem jego rodziny. Elrond nie daje się ponieść takim emocjom jak na przykład złość czy nienawiść. Nie próbuje się wywyższać czy źle traktować ludzi postawionych niżej od niego. Woli zamiast tego służyć innym radą i pomagać im, gdy tego potrzebują najbardziej. Stara się kierować innymi tak, by podejmowali jak najlepsze dla siebie decyzje. Elrond bardzo ceni też sprawiedliwość. Docenia cudze starania i trud włożony w starania, nie tylko ich efekt. Jest przy tym bardzo spokojny. Gdy ktoś pojawia się w jego królestwie, Elrond staje się bardzo gościnny i dba o to, by odwiedzającym go podróżnym niczego nie zabrakło.

Elrond jest nieśmiertelny i stąpa po świecie już od kilkuset lat. Pozwoliło mu to zgromadzić niezwykłą mądrość i bogate doświadczenie życiowe. Ma wiele cennych umiejętności, dzięki którym był w stanie pomóc krasnoludom odczytać wskazówki odnośnie wejścia do Samotnej Góry.

Elrond chętnie ugościł u siebie drużynę krasnoludów pod przywództwem Thorina oraz hobbita i pomógł im w ich problemach z dotarciem do Samotnej Góry. Byli tam traktowani z takim szacunkiem, że ciężko im było opuścić to miejsce. Wkład Elronda z pewnością przyczynił się do sukcesu całej misji. Jest on postacią zdecydowanie pozytywną, reprezentującą sobą wiele zalet i cennych umiejętności, których nie da się przecenić. 

Dodaj komentarz