Opisz jedną z przygód Bilba Bagginsa

Autor: Marta Grandke

W powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, napisanej przez J. R. R. Tolkiena, główni bohaterowie przeżywają wiele niezwykłych przygód. Mają one miejsce w czasie wyprawy drużyny krasnoludów, maga Gandalfa oraz hobbita znanego jako Bilbo Baggins do Samotnej Góry, gdzie mają pokonać smoka Smauga i odzyskać utracone dziedzictwo i skarby krasnoludów. Jednak niezwykłe i przerażające przygody spotykały bohaterów już od momentu ich wyruszenia z Shire, gdzie swoje spokojne życie prowadził wcześniej Bilbo.

Spotkanie Bilba Bagginsa z trollami

Jedną z przygód Bilba Bagginsa, które miały miejsce krótko po jego opuszczeniu domu, było groźne spotkanie z trzema trollami. Były to ogromne, silne i niebezpieczne stwory, które mogły z łatwością pochwycić hobbita i zrobić sobie z niego kolację. Pewnego dnia krasnoludy, Gandalf i Bilbo zatrzymali się na postój na świeżym powietrzu. W pewnym momencie Balin dostrzegł w oddali jakieś światło. Wysłano hobbita, by dowiedział się, co jest jego źródłem.

Bilbo szybko odkrył, że światło to ognisko, na którym trzy trolle – William, Bert i Tom – piekły barana. Narzekały one na monotonny posiłek i marzyły o przyrządzeniu mięsa ludzkiego. Bilbo nie wrócił od razu do obozu, ale próbował ukraść trollowi zaczarowaną sakiewkę i został schwytany przez stwory. Pokłóciły się one jednak o to, co zrobić z hobbitem, a w tym zamieszczaniu Bilbowi udało się uciec.

Tymczasem zaniepokojony Balin dociera do obozowiska trolli. Te łapią go w worek. Kolejne krasnoludy także zostają przez nie w ten sposób pochwycone. Thorin próbuje początkowo walczyć z trollami, używając do tego płonącej gałęzi, ale on także kończy w worku. Bilbo zostaje odepchnięty przez trolla kopniakiem.

Trolle ponownie zaczynają się kłócić, nie mogą się bowiem porozumieć odnośnie tego, jak należy przyrządzić schwytane krasnoludy i czy zjeść je teraz, czy zostawić na później. Sprzeczka jest jeszcze podsycana przez ukrytego Gandalfa. Kłótnia trwa tak długo, że nadchodzi świt, a światło słoneczne zamieniło trolle w kamienne posągi. Gandalf i hobbit uwalniają wówczas krasnoludy.

Potem cała drużyna zaczyna przeszukiwać jaskinię, w której trolle kryły się przed słońcem w ciągu dnia. Przechowywały one w niej bowiem skarby. Bilbo zdobywa klucz do ich kryjówki i drużyna może zabrać potrzebny jej ekwipunek. W środku znajduje się także wiele porzuconych kości, a atmosfera jest bardzo duszna. Bohaterowie znajdują jednak takie skarby jak garnce ze złotem oraz dwa ozdobne miecze. Ich nowymi właścicielami stają się Gandalf oraz Thorin. Bilbo z kolei znajduje niewielki sztylet w skórzanej pochwie. Ma on rozbłysnąć światłem, gdy w pobliżu pojawią się plugawe stworzenia, takie jak orki czy gobliny. Bilbo nazywa swoją broń Żądłem. Po przeszukaniu jaskini skamieniałych trolli bohaterowie kontynuują swoją wyprawę. Razem udają się dalej na wschód, gdzie czekają już na nich kolejne przygody.

Dodaj komentarz