Hobbit – główne wątki

Autor: Marta Grandke

W powieści J. R. R. Tolkiena zatytułowanej „Hobbit, czyli tam i z powrotem” autor opisuje niezwykłą krainę zwaną Śródziemiem. Ukazano w niej także losy kompanii krasnoludów, które wraz z czarodziejem Gandalfem i hobbitem Bilbem wyruszają do Samotnej Góry, by pokonać smoka Smauga i odzyskać swoje dziedzictwo. W powieści pojawia się wiele wątków, które ostatecznie łączą się ze sobą.

Wątek podróży

Najważniejszym wątkiem jest ten związany z podróżą drużyny krasnoludów i Bilba przez Śródziemie, z Shire, aż do Samotnej Góry. Po drodze bohaterowie odwiedzili takie miejsca jak Rivendell, Mroczna Puszcza, Góry Mgliste czy Miasto na Jeziorze. Podróż ta wzmacniała więzi łączące ze sobą kompanów i wystawiała ich na różne próby. Przeżyli oni wiele przygód po drodze, aż ostatecznie dotarli do miejsca, do którego zmierzali, czyli do Samotnej Góry, gdzie krasnoludy miały odebrać Smaugowi swoje dziedzictwo.

Wątek odzyskania dziedzictwa

W powieści pojawia się także wątek odzyskania utraconego dziedzictwa krasnoludów. Zostały one wypędzone z Samotnej Góry przez smoka Smauga, który przejął ich dom i odebrał skarby. W tamtym ataku zginęło także wielu krasnoludów. Thorin i jego drużyna pragną odzyskać swoje dziedzictwo i zemścić się na okrutnym smoku. Dlatego formują drużynę, dołączają do niej Bilba i wyruszają w swoją podróż. Krasnoludom udaje się osiągnąć ich cel, ale muszą od razu stawić czoła zagrożeniu, jakim jest niepohamowana żądza złota oraz Bitwa Pięciu Armii, która rozgrywa się pod samotną górą.

Wątek smoka Smauga

Wątek smoka Smauga tak naprawdę jest fundamentem wszystkich innych wątków w powieści. Gdyby Smaug nie zaatakował Samotnej Góry, to krasnoludy pod wodzą Thorina nie musiałby walczyć o swój dom, a Bilbo nie zostałby przez nich zatrudniony jako włamywacz i nie opuściłby Shire i nie wszedłby w posiadanie jedynego pierścienia. Przeciwko Smaugowi razem stają ludzie i krasnoludy. Ostatecznie okrutny smok ginie od strzały z łuku Barda, który dostrzegł, że fragment smoczego ciała nie jest chroniony przez łuskę i trafił prosto w niego.

Wątek Golluma i pierścienia

Bardzo ważny jest wątek Golluma i zdobycia pierścienia przez Bilba. Gollum to dziwny stwór, żyjący w jaskini w Górach Mglistych, który kiedyś był hobbitem. Zabił jednak swojego przyjaciela, by stać się właścicielem pierścienia i do tego czasu żyje samotnie. Bilbo znajduje pierścień i odbiera go Gollumowi, co powoduje u niego rozpacz oraz wściekłość. Sam Gollum wcześniej wyzywa Bilba na pojedynek na zagadki, dzięki któremu Bilbo miałby ujść z życiem.

Wątek Bitwy Pięciu Armii

Po pokonaniu smoka Smauga bohaterowie wciąż muszą rozwiązać wiele konfliktów, jakie pojawiły się w trakcie podróży krasnoludów do Samotnej Góry. W ten sposób pojawia się w powieści wątek Bitwy Pięciu Armii, w której biorą udział elfy, ludzie, krasnoludy, gobliny oraz wilki. Jest ona efektem sporów między rasami i wypadków takich jak zamordowanie przez Thorina króla goblinów oraz spór o złoto między ludźmi i krasnoludami. Ostatecznie Beorn morduje przywódcę goblinów i siły dobra zwyciężają w tej walce.

Wątek przemiany wewnętrznej Bilba

W trakcie trwania powieści podjęty zostaje także wątek przemiany wewnętrznej, jakiej doświadczył Bilbo Baggins. Z typowego spokojnego hobbita z Shire, który lubił być w swoim domu, stał się podróżnikiem, zawsze gotowym na nowe przygody.

Dodaj komentarz