Opis Mrocznej Puszczy z Hobbita

Autor: Marta Grandke

W powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkien opisał przygody hobbita Bilba Bagginsa w niezwykłej krainie, która nosi nazwę Śródziemia. Składa się ona z wielu ciekawych i zaskakujących miejsc, jednak nie wszystkie spośród nich są bezpieczne dla wędrowców. Jednym z nich jest Mroczna Puszcza, przez którą krasnoludy i Bilbo musieli przejść w drodze do Samotnej Góry. Był to bardzo niebezpieczny etap ich podróży, co podkreślił sam Gandalf

Mroczna Puszcza zajmuje ogromny teren i mieści się w Rho­va­nio­nie, czyli na wschód od wiel­kiej rze­ki An­du­iny. Jest ona w całości porośnięta ogromnymi drzewami i tworzy gęsty, zwarty las, przez który trudno się przedrzeć. Korony drzew są tak wielkie, że nie przebija się przez nie światło słoneczne. Ciemności, jakie panują w dolnych warstwach puszczy, sprawiają, że to miejsce jest niebezpieczne i odradza się raczej przechodzenie przez nie. Jeśli już ktoś musi to zrobić, to koniecznie powinien trzymać się ścieżki i nie zbaczać z niej pod żadnym pozorem.

W puszczy panuje cisza, ponieważ wszyscy starają się ukrywać swoją obecność, ponieważ w innym wypadku ryzykują przyciągnięciem do siebie niebezpieczeństwa. Gałęzie i krzewy sięgają aż do ziemi, przez co nawet poruszanie się po ścieżce jest bardzo trudne.

W Mrocznej Puszczy żyje wiele niebezpiecznych zwierząt. Nawet wiewiórki osiągają ogromne rozmiary i mają świecące w ciemności oczy. Wyjątkowo niebezpieczne są też gigantyczne pająki, które porywają krasnoludy i chcą je zabić i zjeść. Ucieczka z ich pajęczyn była trudna chociażby ze względu na panujące wokół ciemności.

Bardzo ważnym miejscem w Mrocznej Puszczy jest Czarny Strumień, jednak nie można pić z niego wody. Podobnie jak inne pokarmy na jej terenie był bowiem niebezpieczny dla życia. Czarny Strumień jest jednak ważnym punktem na mapie puszczy, rozdziela ją bowiem na dwie części. Przekroczenie go oznacza przejście na drugą, bezpieczniejszą stronę. Drzewa rosną tam rzadziej, jest więcej światła słonecznego i można swobodniej przemieszczać się po ścieżce.

Pewnym obszarem Mrocznej Puszczy zarządzają leśne elfy. Jest to piękne miejsce, do którego dochodzi wiele światła słonecznego. Mieszkają tam też różnorodne zwierzęta, a wszędzie wokół widoczne są wspaniałe, kolorowe motyle. Elfy nie są jednak pozytywnie nastawione do gości takich jak krasnoludy i uwięziły je w swoim lochu, w pałacu samego króla elfów. Krasnoludy uwolniły się dopiero dzięki pomocy niewidzialnego Bilba.

Mroczna Puszcza ma zatem różne oblicza, mniej i bardziej niebezpieczne. Bohaterowie ujrzeli zaledwie niewielki jej fragment. Jednak już na tej podstawie przekonali się, że puszcza to miejsce piękne, ale bardzo groźne. Przemierzając ją, trzeba nieustannie mieć się na baczności. Jeden błędny krok nieostrożnego wędrowca może bowiem doprowadzić do prawdziwej tragedii.

Dodaj komentarz