Hobbit – bohaterowie

Autor: Marta Grandke

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” to powieść z gatunku fantastyki, której autorem jest J. R. R. Tolkien, pisarz, który zyskał sławę na całym świecie. Stworzył krainę zwaną Śródziemiem, w której żyje główny bohater utworu, hobbit znany jako Bilbo Baggins. Pewnego dnia niespodziewanie dołącza on do wyprawy krasnoludów, zmierzających do Samotnej Góry, by pokonać smoka Smauga i odzyskać swoje dziedzictwo. Autor opisuje wielu bohaterów, biorących udział w tych wydarzeniach.

Bilbo Baggins to hobbit i główny bohater powieści Tolkiena. Wiedzie on spokojne życie w Shire, lubi przebywać w swoim domu i jeść, jak każdy inny hobbit. Jego życie zmienia się, gdy Gandalf proponuje mu rolę włamywacza w kompanii krasnoludów. Bilbo odkrywa w sobie chęć przeżycia przygody i okazuje się, że doskonale radzi sobie jako włamywacz w wielu trudnych sytuacjach. Bilbo przekonuje się też, że nie tylko spokojne i nudne życie w Shire ma swoje zalety i jest bardzo ciekawy, jak wygląda otaczający go świat.

Gandalf to starszy, doświadczony i mądry czarodziej. Zawsze ma przy sobie swoją różdżkę. Gandalf jest bardzo doświadczony i ma wiele umiejętności magicznych, nie chwali się jednak nimi na każdym kroku. Gandalf stara się zawsze pomóc swoim towarzyszom i walczy ze złem w każdej postaci. Gandalf nosi szarą szatę oraz charakterystyczny, spiczasty kapelusz. Sprawia wrażenie, jakby przyciągał przygody samą swoją obecnością.

Thorin Dębowa Tarcza to dowódca kompanii krasnoludów, potomek władców spod Samotnej Góry. Pragnie on pokonać Smauga, zemścić się na nim i odzyskać swoje dziedzictwo. Thorin jest wysokim i dobrze zbudowanym krasnoludem, ma długą brodę i włosy. W głębi duszy jest artystą i potrafi wykonywać muzykę, która koi duszę. Jest też bardzo uparty, a po zdobyciu Samotnej Góry żądza złota przesłoniła mu rozsądek. Thorin jest bardzo waleczny i ostatecznie ginie w Bitwie Pięciu Armii.

Gollum to dziwny stwór, który kiedyś był hobbitem, ale zamordował swojego przyjaciela i został wygnany. Od tego czasu mieszka samotnie w jaskiniach i opiekuje się swoim skarbem, czyli jedynym pierścieniem. Gollum stał się bardzo specyficzny, wyraża się w sposób zniekształcony i ni ma kontaktu ze światem zewnętrznym.

Smaug to straszliwy smok, który niegdyś napadł na Samotną Górę i odebrał ją krasnoludom wraz z ich złotem. To okrutny, chciwy i agresywny stwór, dla którego liczy się tylko bogactwo. Smaug jest pełen pychy i jest też bardzo łasy na komplementy, co stanowi jego słabość. 

Bard to mieszkaniec Miasta na Jeziorze. Gdy Smaug atakuje to miejsce, Bard staje do jego obrony, walcząc aż do ostatniej strzały. To właśnie jemu udaje się trafić smoka w miejsce, które nie było osłonięte łuską i powalić go. Po tym zwycięstwie Bard został okrzyknięty nowym królem miasta Dal.

Elrond to pół-elf, król wysokich elfów z Rivendell. Jest niezwykle szlachetną i niezwykłą postacią, pełną głębokiej mądrości i doświadczenia. Elrond pomaga bohaterom odkryć drogę do Samotnej Góry, odczytując wskazówki z mapy. To także bardzo gościnny i uprzejmy władca.

Beorn to bardzo ciekawa postać, ponieważ jest człowiekiem, który potrafi zmienić się w niedźwiedzia. Żyje samotnie w Mrocznej Puszczy i przyjaźni się z Gandalfem. Jest bardzo związany z naturą i z otaczającymi go zwierzętami, ale dla swoich wrogów nie ma litości.

Oprócz wielu bohaterów czytelnik poznaje także wiele fantastycznych ras, jakie zamieszkują Śródziemie. Nie zawsze żyją one ze sobą w zgodzie i wyróżniają je zupełnie odmienne cechy.

Elfy to najszlachetniejsza rasa Śródziemia. Są bardzo piękne, utalentowane i zdają się górować nad innymi mieszkańcami tej krainy. Są związane z magią i długowieczne. Dzielą się na elfy leśne i wysokie. Żyją między innymi w Rivendell i w Mrocznej Puszczy. Jednym z władców elfów jest Elrond. 

Ludzie to jedna z ras Śródziemia. Nie wyróżniają się niczym szczególnym, ale są wśród nich jednostki wybitne, takie jak Bard. Razem z innymi rasami biorą udział w Bitwie Pięciu Armii i przeciwstawiają się Smaugowi. 

Krasnoludy to niewysoka rasa, która głównie żyje w kopalniach i górach. Są szczególnie łasi na złoto, produkują broń i inne przedmioty z metalu. Krasnoludy są bardzo pracowite i handlują z innymi rasami. Gdy pojawia się taka potrzeba, to bez wahania stają do walki. W powieści Tolkiena grupa krasnoludów wyruszyła, by odzyskać swoje dziedzictwo, które odebrał im Smaug. Mają bardzo długie brody, które często zaplatają w warkocze i noszą płaszcze z kapturami.

Hobbici to rasa niziołków, która zamieszkuje Shire. Są bardzo spokojni, żyją w harmonii ze sobą i z innymi. Mają wielkie stopy i kędzierzawe włosy. Najbardziej na świecie lubią jeść. Hobbici prowadzą uregulowany tryb życia i są domatorami, uprawiają też rolę. Pewnego dnia Bilbo Baggins porzuca takie życie, by wyruszyć na przygodę z Gandalfem i krasnoludami.

Gobliny to rasa brzydkich istot, jaka zamieszkuje Góry Mgliste. Są bardzo agresywne i nieprzyjemne, żyją w stadzie, którym rządzi Król Goblinów. Nie przyjaźnią się z innymi rasami i zabiją każdego, kto im się nie spodoba.

Trolle to ogromne, potężne, bardzo silne i prymitywne istoty. Zjadają wszystko, co złapią, a światło słoneczne zamienia je w kamień. Właśnie dlatego codziennie kryją się przed nim w jaskiniach.

Dodaj komentarz