Hobbit – napisz recenzję powieści

Autor: Marta Grandke

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” autorstwa słynnego pisarza J. R. R. Tolkiena to jedna z najbardziej znanych powieści z gatunku fantastyki, która wciąż zdobywa fanów na całym świecie. Po raz pierwszy wydano ją w roku 1937 i od tego czasu jej popularność wciąż rośnie, doczekała się także ekranizacji filmowej na niezwykłą skalę. To dzieło, które zdecydowanie zasługuje na zainteresowanie, jakie wzbudza. Trudno się dziwić, że stało się ono także obowiązkową pozycją na liście lektur szkolnych i weszło do ogólnoświatowego kanonu.

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” to powieść fantastyczna i przygodowa, a zatem jej główną grupą odbiorców powinna być młodzież. Tymczasem porywa ona czytelników w różnym wieku, starszych i młodszych, którzy przez reszty dają się porwać przez świat wykreowany przez Tolkiena na kartach jego powieści. Ma to miejsce między innymi ze względu na to, że pisarz naprawdę zadbał o to, by świat przedstawiony był dopracowany w każdym szczególe. Historia Śródziemia, jego języki, kultura, obyczaje i rasy – wszystko to jest nakreślone w taki sposób, że czytelnik ma wrażenie, że ta kraina naprawdę istnieje. Sprawia to, że odbiorca daje się pochłonąć opowiadanym historiom.

Inną zaletą powieści o losach Bilba Bagginsa jest to, że Tolkien opisał naprawdę ciekawe i wciągające przygody. To dzięki temu kolejne pokolenia czytelników z niepokojem zastanawiają się, czy bohaterowie umkną trzem trollom i drżą, gdy na kartach powieści pojawia się groza w osobie smoka Smauga. Ciekawe zwroty akcji oraz spora liczba opisanych przez Tolkiena przygód sprawiają, że w czasie lektury zwyczajnie nie ma miejsca na nudę. W napięciu śledzi się kolejne perypetie bohaterów i zastanawia się, czy tym razem znów im się uda, czy ich przygoda jednak się zakończy w tym miejscu.

Dużą zaletą powieści Tolkiena są także bohaterowie. Mimo iż nie są oni w większości ludźmi, tylko krasnoludami, hobbitem czy parającym się czarami magiem, to ich problemy często są bardzo ludzkie. Są oni także opisani w wiarygodny sposób, dzięki czemu czytelnik może wczuć się w ich rozterki czy nawet utożsamiać się z nimi. To sprawia, że lektura ich kolejnych przygód jest bardzo atrakcyjna.

Tolkien mimo szczegółowości swoich opowieści zastosował w nich żywy język oraz ciekawą narrację, która zmniejsza dystans między pisarzem a czytelnikiem. Od czasu do czasu zwraca się on bowiem bezpośrednio do odbiorcy, czym zachęca go do dalszego udziału w niezwykłych przygodach Bilba. Lektura nabiera przez to osobistego charakteru i staje się bardziej intymna.

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” to naprawdę niezwykła powieść, która jest bardzo uniwersalna i ponadczasowa. Sprawia to, że kolejni czytelnicy z chęcią po nią sięgają, a potem zapoznają się też z innymi dziełami Tolkiena, które zabierają ich w dalszą podróż po krainie zwanej Śródziemiem.

Dodaj komentarz