Bard – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” to jedna z najbardziej znanych powieści fantastycznych, a jej autor to J. R. R. Tolkien. Pojawia się w niej wiele charakterystycznych postaci z różnych ras, a spośród nich wyróżnia się zdecydowanie człowiek znany jako Bard.

Charakterystyka Barda

Bard to jeden z mieszkańców Miasta na Jeziorze, które od lat terroryzowane jest przez smoka Smauga. Bohater wywodzi się z królewskiego rodu, który wybudował miasto Dal pod Samotną Górą. Jego przodek, Girion, władał tym miejscem. W czasie ataku Smauga miasto to zostało zniszczone, Girion zginął, ale jego żonie udało się uciec do Miasta na Jeziorze. 

Bard to człowiek wysoki, o ponurej twarzy i smutnym głosie. Opisywany jest jako osoba mężna, uczciwa, odważna i skłonna do bohaterstwa. Jednak według niektórych odpowiada on za powódź i śmierć ryb w jeziorze. Mówi się, że to najszlachetniejszy ze wszystkich mieszkańców miasta. Zawsze pomaga ludziom w potrzebie i nie opuszcza ich. To on prowadzi oddział łuczników, którzy próbują zestrzelić atakującego smoka. Sam strzela z cisowego łuku, największego, jaki był w całym mieście. Bard był na swojej pozycji przez całą bitwę, narażając swoje życie w nierównej walce ze Smaugiem. Świadczy to o jego niezwykłym harcie ducha i poczuciu obowiązku wobec innych mieszkańców miasta. Nawet gdy zbliżał się pożar i kończyły się strzały, Bard wciąż walczył. 

To właśnie on zabił Smauga. Bard był doskonałym strzelcem. Wypatrzył jedyny słaby punkt Smauga i posłał strzałę prosto w jego stronę, powalają smoka i kończąc atak na miasto. Bard jest inteligentnym mężczyzną, który szybko wykorzystuje okazję i dostosowuje się do okoliczności. To dzięki niemu smok padł na Esgaroth i utonął w Długim Jeziorze.

Dzięki swoim osiągnięciom Bard stał się bohaterem mieszkańców miasta. Zdetronizowali oni swojego ówczesnego władcę i na jego miejsce od razu powołali Barda. Jednak władca nie chciał ustąpić i robił wszystko, by zachować swoją pozycję. W związku z tym Barda okrzyknięto królem miasta Dal, skąd pochodzili jego przodkowie. Wrócił więc on po swoje dziedzictwo.

Bard nie był jednak osobą, która pożądała władzy i bardziej zależało mu na zemście za zrujnowanie miasta. Chciał także odzyskać od krasnoludów należne ludziom złoto. Gdy zorientował się, że ludzie nie poradzą sobie sami, nie wahał się poprosić o pomoc króla elfów. Bard był zatem bohaterem bardzo szlachetnym, mądrym i odpowiedzialnym, idealnie nadawał się zatem na przywódcę ludzi.

Dodaj komentarz