Arystofanes był starożytnym twórcą, a do naszych czasów zachowała się między innymi jego komedia „Chmury”. Opisał w niej historię rolnika Strepsjadesa, którego syn-hazardzista wpędził w długi. Bohater na różne sposoby stara się rozwiązać tę sytuację, a w komedii występują takie postaci jak znany filozof Sokrates. W dziele wyszczególnić też można wiele wątków.
Wątek długu
Bardzo istotny dla całej opowieści jest wątek długu, jaki przez hazard i wyścigi konne zaciągnął Fejdippides, syn Strepsjadesa. Rolnik próbuje znaleźć sposób na uniknięcie ściągnięcia z niego pieniędzy, rozważa nawet samobójstwo. Próbuje pobierać nauki u Sokratesa, by zyskać wiedzę konieczną do swojej obrony, ale zostaje wydalony ze szkoły. Wysyła tam więc swojego syna, który edukację broni i wygłasza w sądzie mowę obronną, dzięki której uwalnia ojca od długu.
Wątek edukacji
Dla bohaterów istotna jest także edukacja, która ma uwolnić Strepsjadesa od spłaty długu zaciągniętego przez syna. Na początku sam rolnik próbuje ją pobierać, jednak okazuje się zbyt ograniczony i naiwny, by nadążać za innymi uczniami, Sokrates wydala go więc. Następnie nauki pobiera Fejdippides, któremu udaje się z sukcesem ukończyć szkołę. Edukacja jest więc narzędziem, dzięki któremu główny bohater chce rozwiązać swoje problemy.
Wątek rodziny
Arystofanes porusza także wątek rodziny, oparty na relacji ojca i syna. Są oni od siebie zależni i nawzajem wpędzają się w kłopoty, a następnie wymagają od siebie rozwiązania ich. Pokazuje to, jak trudne bywają relacje rodzinne i często nie są one dla człowieka źródłem wsparcia, ale kłopotów.
Wątek chmur
Obecny jest także wątek tytułowych chmur, który tak naprawdę okazuje się być wątkiem bogów, ukrywających się pod ich postacią. Bogowie dzięki temu mają znaczny wpływ na losy bohaterów i na ich decyzje.