Kajko i Kokosz. Szkoła latania – opis kuźni kowala

Autor: Marta Grandke

Janusz Christa to autor komiksu „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”. Opowiada on o przygodach wojów, tytułowych Kajko i Kokosza oraz innych postaci pobocznych, takich jak kasztelan Mirmił. To właśnie wraz z nim Kajko i Kokosz wybierają się na Łysą Górę, by kasztelan nauczył się latać. Po drodze kasztelana rozbolał ząb, przez co wraz z Kajkiem i Kokoszem udał się do dentysty, który równocześnie był też kowalem.

Kuźnia kowala w Kajko i Kokoszu

Kuźnia kowala, połączona z gabinetem dentystycznym, była prostym drewnianym budynkiem, którego dach przykryto słomianą strzechą. Z dachu wyłaniał się murowany komin. Nad drzwiami wisiała tabliczka reklamująca obie usługi kowala-dentysty. W drzwiach wisiała z kolei czerwona zasłonka. Za nią był gabinet.

Kowal przyjmował pacjentów na prostej, drewnianej ławie. Na ścianach wisiały różne groźnie wyglądające narzędzia, na przykład wielkie obcęgi czy szczypce, które służyły mu zapewne w jednej i drugiej pracy. O ścianę oparto wielki, drewniany młot, którym kowal znieczulał swoich pacjentów przed zabiegiem. Wystrój całości oprócz tego był bardzo skromny.

W ten sposób prezentowała się kuźnia kowala przed przyjęciem w niej Kokosza. W czasie wizyty woja doszło bowiem do bójki między nim, a kowalem. W jej wyniku kuźnia wraz z gabinetem została zdemolowana, a chatka zawaliła się do tego stopnia, że kowal musiał zamknąć przychodnię i nie przyjmował pacjentów przez jakiś czas. Budynek wymagał bowiem gruntownego remontu. Można jednak powiedzieć, że wcześniej przypominał inne zabudowania widoczne w komiksie, na przykład w osadzie Mirmiłowo, gdzie czytelnik mógł dostrzec podobne zabudowania.