Jak przygotować się do matury? Krótki poradnik dla przyszłych maturzystów

Autor: Kacper Kozioł

Matura to niezwykle ważny moment w życiu ucznia szkoły średniej. Wyniki z egzaminów mają bowiem spory wpływ na przyszłość młodego człowieka. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednie przygotowanie się do testów sprawdzających wiedzę z poszczególnych przedmiotów. Poznaj kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym zdasz maturę bez problemu.

Przygotuj plan nauki

Kluczem do sukcesu w przypadku matury jest starannie przygotowany plan nauki. Dzięki podzieleniu materiału na etapy i stworzeniu harmonogramu dla każdego przedmiotu można uniknąć chaosu, uczenia się na ostatnią minutę czy też pominięcia ważnych zagadnień. W ten sposób można także zaoszczędzić sporo czasu i zachować równowagę pomiędzy nauką i życiem osobistym. Dobrze skonstruowany plan powinien ponadto pomóc w zmniejszeniu stresu przed egzaminami. Umiejętność tworzenia harmonogramu nauki z pewnością przyda się też podczas studiów.

Zadbaj o odpowiednią dietę

Ciało i umysł młodego człowieka potrzebują zdrowej diety, żeby móc sprawnie działać. Z tego powodu warto zadbać o pożywne posiłki, dzięki którym organizm otrzyma wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dieta dla mózgu może zawierać m.in. kasze, pieczywo pełnoziarniste, gorzką czekoladę i suszone owoce. Mile widziane są także ryby, orzechy, oliwa z oliwek, warzywa i owoce. Podczas zakupów w Netto gazetka nowa pomoże w wyborze zdrowych produktów w atrakcyjnych cenach. Promocje na wspomniane artykuły można także znaleźć w gazetkach Lidl, Dino i innych popularnych supermarketów. Należy też pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody, której niedobory obniżają poziom koncentracji i utrudniają naukę.

Postaw na systematyczność

Regularność to podstawa skutecznej nauki. Mózg potrzebuje bowiem czasu, aby przyswoić materiał. Ponadto systematyczność przynosi znacznie lepsze efekty niż naukowe maratony tuż przed egzaminem. Należy też wziąć pod uwagę, że regularna nauka może pomóc w zmniejszeniu stresu odczuwanego przed egzaminem. To z kolei może znacząco wpłynąć na wyniki z matury. Niezwykle ważne są też częste powtórki, które pozwalają na utrwalenie informacji w pamięci długotrwałej. Dzięki systematyczności przed samym egzaminem można skupić się właśnie na odświeżaniu wiedzy, a nie dopiero na jej zdobywaniu.

Korzystaj z pomocy naukowych

Podręczniki i lekcje w szkole nie powinny być dla maturzysty jedynym źródłem wiedzy. Podczas nauki warto wykorzystać różne materiały, takie jak streszczenia, filmy edukacyjne, kursy online, artykuły naukowe i książki związane z danym przedmiotem. Obecnie można też bez problemu znaleźć aplikacje i platformy, które oferują interaktywne metody nauki. Ciekawa forma takich narzędzi sprawia, że wiedza jest przyswajana łatwiej i skuteczniej. W przypadku korzystania z Internetu należy jednak pamiętać o weryfikacji informacji i stron.

Twórz praktyczne notatki

Ważnym elementem skutecznej nauki jest umiejętność tworzenia notatek. Podczas przeglądania podręczników, analizowania zapisków z lekcji i zapoznawania się z innymi materiałami warto zwrócić uwagę na istotne fakty. Następnie można opracować skrócone wersje i podkreślać ważne fragmenty, co ułatwi zapamiętanie najważniejszych informacji. Ponadto nauka poprzez zapisywanie notatek własnymi słowami pomaga w zrozumieniu trudnych zagadnień. Takie opracowania na pewno przydadzą się też podczas powtórek przed egzaminem maturalnym.

Ucz się w grupie

Nauka grupowa może być znacząco ułatwić przygotowania do matury i podnieść ich skuteczność. Uczniowie mogą wzajemnie tłumaczyć sobie trudne zagadnienia oraz ćwiczyć poprzez zadawanie sobie pytań, które mogą pojawić się na egzaminie. Dzięki różnym perspektywom można poznać zupełnie inne spojrzenie na ten sam temat. Ponadto nauka w grupie często oznacza podział zadań, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo czasu. Inni przyszli maturzyści mogą też być wsparciem, ponieważ doskonale rozumieją stres przed egzaminem. Jest to także cenna lekcja pracy w grupie, co na pewno przyda się w przyszłości np. w karierze zawodowej.

Pamiętaj o odpoczynku

Nadmierne obciążenie nauką może prowadzić do wypalenia i spadku efektywności. Należy zatem zadbać o odpowiednią dawkę odpoczynku. Przede wszystkim ważne są przerwy podczas nauki. Nawet kilka minut może znacząco zwiększyć wydajność. Maturzystom potrzebna jest też dostateczna ilość snu, bez którego nie ma mowy o postępach w nauce. Ponadto odpoczynek po wysiłku umysłowym może zapewnić sport lub inne hobby, które pozwoli chociaż na chwilę zapomnieć o zbliżających się egzaminach. Relaks może także zapewnić po prostu czas spędzony ze znajomymi lub rodziną.