Chłopcy z Placu Broni – główne wątki

Autor: Marta Grandke

Znana powieść węgierskiego autora Ferenca Molnára zatytułowana „Chłopcy z Placu Broni” zaczęła ukazywać się w odcinkach w roku 1906. Molnár opisał w niej historię chłopców, którzy przynależą do dwóch grup i rywalizują między sobą o dostęp do tytułowego Placu Broni, na którym można spędzać czas lub grać w palanta. Fabuła powieści składa się z wielu przeplatających się ze sobą wątków. 

Wątek walki o plac

Głównym motywem całej powieści Molnára jest walka o tytułowy Plac Broni. Był on ulubionym miejscem do spędzania czasu przez chłopców, którymi dowodził Janosz Boka. Pewnego dnia stał się również obiektem zainteresowania Czerwonych Koszul, którymi rządził Feri Acz. Chcieli ono na nim grać w palanta. Feri posunął się do kradzieży jednej z chorągiewek z Placu Broni, co według Boki było jednoznaczne z wypowiedzeniem wojny. Janosz wyrusza więc z Nemeczkiem i Czokanoszem do Ogrodu Botanicznego, który jest miejscem spotkań Czerwonych Koszul. Chce dać znać przeciwnikom, że nie obawia się ich i zostawić ślad swojej obecności tam. W wyniku tej wyprawy Boka dowiaduje się o zdradzie Gereba. Chłopcy z Placu Broni postanawiają walczyć o swoje miejsce. Punktem kulminacyjnym powieści jest decydująca bitwa o Plac Broni, której losy odmienia chory Nemeczek. Niestety jego poświęcenie kosztuje go życie.

Wątek Nemeczka

Kolejnym bardzo ważnym wątkiem są losy głównego bohatera powieści, czyli Nemeczka. To najsłabszy i najmłodszy spośród chłopców, ma zaledwie jedenaście lat i jest synem raczej ubogiego krawca. Nemeczek jako jedyny nie awansował i wciąż znajduje się w stopniu szeregowca. Postrzegany jest jako osoba nieśmiała i lękliwa, musi wypełniać polecenia innych członków grupy. Nemeczek należy też do Związku Kitowców. Wszystkie swoje obowiązki traktuje bardzo poważnie i stara się pokazać chłopcom, że jest tak samo dzielny jak oni. Zgłasza się na ochotnika na wyprawę do Ogrodu Botanicznego z Boką. Jednak wysiłek, kąpiele w zimnej wodzie, jakich Nemeczek ciągle doświadcza oraz opuszczenie łóżka w trakcie choroby, by wziąć udział w bitwie o plac, niestety pogarszają stan zdrowia malca i Nemeczek ostatecznie umiera na zapalenie płuc. Pośmiertnie został awansowany do rangi kapitana.

Wątek zdrady Gereba

Na przebieg akcji i wydarzeń miał wpływ motyw zdrady, jakiej doświadczyli chłopcy z Placu Broni ze strony swojego kolegi, Deżo Gereba. Chłopiec ten był porywczy i ambitny, uważał, że byłby lepszym dowódcą niż Boka, jednak wiedział, że nie ma szans przejąć tej funkcji. Ostatecznie zdradził więc kolegów, obiecując Czerwonym Koszulom, że ułatwi im dostanie się na Plac Broni, czego świadkami byli Boka i Nemeczek. Przed ostateczną bitwą między dwiema grupami Gereb zaczyna rozumieć swój błąd i wraca na właściwą stronę, do swoich kolegów z Placu Broni. Ma nadzieję, że uda mu się zrehabilitować w ich oczach i ostatecznie udaje mu się to, ponieważ wykazuje się męstwem w walce. Gereb musiał porzucić własną dumę i ambicje, by przyznać się do popełnienia błędu.

Wątek Związku Kitowców

Ważnym wątkiem była także działalność Związku Kitowców, do którego należał Nemeczek. Została ona zakończona przez profesora Raca, który próbował wprowadzić trochę dyscypliny do zachowania uczniów. Członkowie związku muszą zbierać kit i wpłacać odpowiednią składkę, prowadzą także stosowną księgę. Prezes związku zobowiązany jest do żucia kitu, w przeciwnym razie ulega on wyschnięciu, związek dysponuje także własną pieczęcią i chorągiewką, które są jego symbolami.

Dodaj komentarz