Czepiec – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

Do stworzenia dramatu zatytułowanego „Wesele” zainspirowało Stanisława Wyspiańskiego prawdziwe małżeństwo krakowskiego poety i chłopki, a ich wesele stało się okazją do spotkania się ze sobą wielu znakomitych gości, którzy posłużyli autorowi jako inspiracje do stworzenia wielu postaci w swoim dziele, na przykład obecnych tam chłopów. Kreacja Czepca wzorowana była na chłopie z Bronowic, Błażeju Czepcu, szwagrze ojca Panny Młodej i jej wuju.

Charakterystyka Czepca

Wyspiański opisał Czepca jako człowieka dumnego i pewnego siebie, który nie wstydził się swojego chłopskiego pochodzenia, nawet w starciu z krakowską inteligencją obecną na weselu. Autor daje czytelnikowi do zrozumienia, że jest to postać myśląca w sposób może i prosty, ale z pewnością także logiczny. Czepiec jest więc inteligentnym chłopem. To modelowy przedstawiciel swojej grupy społecznej. Wbrew pozorom jest on także osobą bardzo obytą ze światem, podejmującą się dyskusji nawet na tematy polityczne, czym różnił się od innych chłopów, na przykład Panny Młodej, której brakowało takiego obycia. Czepiec żywo interesował się tym, co dzieje się w sytuacji na całym świecie, potrafił nawet rozmawiać na tematy powiązane z Chinami.

Czepiec nie przejmował się tym, jak traktowali go przedstawiciele krakowskiej inteligencji, patrzący na niego z góry, gdy wchodził w rozmowę z nimi na równych zasadach. Nie miał on kompleksów, które kazałyby mu się w takich momentach wycofywać z dysputy. Na dodatek Czepiec prezentował poglądy patriotyczne, żywo zajmowała go sytuacja jego ojczyzny. Różnił się więc pod tym względem od wielu przedstawicieli inteligencji, pogrążonej w dekadencji i melancholii. Czepiec chce być człowiekiem czyny, aktywnie działającym na rzecz odzyskania przez ojczyznę wolności. Widzi się on na czele chłopstwa, prowadząc tę grupę społeczną do walki. Czepiec obawia się jednak pełnej odpowiedzialności, dlatego wolałby, by to inteligencja prowadziła kraj do walki, nie chłopi. W jego opinii każda klasa społeczna kryje w sobie zalety, które mogą przyczynić się do walki o odzyskanie przez Polaków wolności po wielu latach zaborów.

Wyspiański stworzył Czepca jako pogłębioną, wiarygodną postać, dlatego też reprezentuje on wiele wad chłopstwa, na przykład nadużywanie alkoholu czy też gwałtowny temperament. Czepiec szybko traci cierpliwość, jest skory do wszczynania awantur, które mogą się nawet kończyć rękoczynami. Nie zmienia to jednak faktu, że mógłby on dokonać wielu rzeczy w trakcie walki o niepodległość i drzemie w nim niewykorzystany potencjał.

Dodaj komentarz