Jasiek – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

W swoim najsłynniejszym dziele, jakim jest dramat „Wesele”, młodopolski artysta, Stanisław Wyspiański, stworzył wiele barwnych postaci, ukazując tym samym przekrój polskiego społeczeństwa tamtych czasów. Wiele bohaterów inspirowanych było prawdziwymi ludźmi, których Wyspiański znał. W przypadku postaci Jaśka poeta oparł jego postać o sylwetkę brata prawdziwej panny młodej, czyli Jana Mikołajczyka.

Charakterystyka Jaśka

Jasiek jest postacią o chłopskim pochodzeniu i wraz z innymi mieszkańcami wsi bawi się na organizowanym weselu. Ponieważ jest rodziną Panny Młodej, został także drużbą Pana Młodego. Jasiek to osoba chętna do zabawy, potrafiąca z niej korzystać, wesoła i lubiąca tańczyć z pannami. Wszystko to pasuje do jego wieku, Jasiek jest bowiem jeszcze młodzieńcem, bardzo energicznym i pełnym sił. Nie ma on przesadnie skomplikowanego charakteru, na świat patrzy prosto i ma ochotę czerpać z życia. Nie skupia się na filozoficznych rozważaniach, jego uwagę zajmuje kwestia tego, by się w życiu dorobić i zostać pewnego dnia bogatym ziemianinem. 

Młodzieniec jest symbolem chłopów, których zadowala ich dostatnie życie i którzy nie chcą go poświęcać dla walki o ojczyznę. Symbolem tego jest czapka z pawimi piórami, ważny dla chłopaka przedmiot o sporej wartości materialnej. W „Weselu” Jasiek miał bardzo ważne zadanie związane z Polską – miał powiadomić chłopów o zbliżającym się powstaniu, jednak pochylił się po upuszczoną czapkę i zgubił wówczas złoty róg, którego dźwięk miał wezwać ludzi do walki. Jest to symbol porażki chłopstwa w kwestii ojczyzny i patriotyzmu. Jasiek wybrał materialne dobro, przez co idea nie została wcielona w życie, a całe społeczeństwo pogrążyło się w bierności i w marazmie. 

Jasiek jest postacią niejednoznaczną. Z jednej strony wzbudza on sympatię czytelników, jest młody, pełen życia i zapału, chce się cieszyć i korzystać z różnych przyjemności. Z drugiej strony jednak jego marzenie o dostatnim życiu jest powodem, dla którego po raz kolejny plany odzyskania wolności przez społeczeństwo polskie nie dochodzą do skutku. Jego młodość i niedoświadczenie sprawiły, że nie umiał on ocenić, co jest tak naprawdę w życiu ważne, przez co zgubił całą sprawę i zaprzepaścił misję, jaką mu powierzono wraz z rogiem. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że z czasem Jasiek dojrzał do roli prawdziwego patrioty i zrozumiał, co jest w życiu najwyższą wartością. Jako młodzieniec nie potrafił bowiem tego stwierdzić.

Dodaj komentarz