„Człowiek zlagrowany” jako ofiara zbrodniczego systemu. Omów zagadnienie na podstawie opowiadania „Proszę państwa do gazu” Tadeusza Borowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

II wojna światowa to czas, kiedy ludzkość była świadkiem okrucieństwa, jakie jeszcze niedawno były dla niej niewyobrażalne. To właśnie wtedy rozpoczęła się działalność zbrodniczych obozów koncentracyjnych, w których masowo torturowano i pozbawiano życie niewinne osoby, które przez systemy faszystowskie zostały uznane za niepożądane. Pobyt w takim miejscu oznaczał konieczność przystosowania się do zupełnie innej, przerażającej rzeczywistości, czego efektem było powstanie tak zwanego człowieka zlagrowanego. Był on ofiarą okrutnego systemu, a jego specyficzne zachowanie bezpośrednio wynikało z warunków, w jakich przyszło mu funkcjonować. Jego portret można odnaleźć w takich dziełach jak opowiadanie „Proszę państwa do gazu” Tadeusza Borowskiego, „Medaliony” Zofii Nałkowskiej oraz „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Opowiadanie „Proszę państwa do gazu” oparte jest o faktycznie doświadczenia i wspomnienia Tadeusza Borowskiego z jego pobytu w obozie Auschwitz. Twórca widział tam rzeczy straszne, które następnie ubrał w formę wspomnień i prozy literackiej. Przedstawił także szczegółowy portret człowieka zlagrowanego, czyli takiego, znajdującego się w specyficznym stanie, zatracającego częściowo swoje człowieczeństwo przez warunki, w jakich musi żyć. Człowiek zlagrowany robi wszystko, by przetrwać, walczy o to codziennie, posuwa się też do czynów, które w normalnym świecie byłyby uznane za złe i niemoralne. Jest to osoba, która zmuszona została do dostosowania się i do przyjęcia zasad panujących wokół niej. Na dodatek oswaja się ona z wszechobecną śmiercią, ludzkie tragedie i cierpienie są zwykłą częścią jej dnia, więc uodparnia się na ich działanie. To, co jest tragedią dla jednych, dla innych w obozie jest okazją do wykorzystania – na przykład nowy transport ludzi to moment, w którym w obozie pojawiają się nowe rzeczy, takie jak ubrania czy buty.

Trudno jest zachować w takich okolicznościach człowieczeństwo i człowiek zlagrowany nie może sobie pozwolić na myślenie i postrzeganie świata w ten sposób, ponieważ stanowi to dla niego zagrożenie i zmniejsza szanse na przeżycie. Jest to bowiem jedyny cel człowieka przebywającego w obozie i zrobi wszystko, aby go osiągnąć. Potworny system nazistów sprawił więc, że ludzie musieli oddalić się od swojego człowieczeństwa i pozwolić, by zawładnęły nimi najprostsze instynkty. 

Dodaj komentarz

Autor opracowania: Marta Grandke

x