Wśród polskich autorów science-fiction wyróżnia się Rafał Kosik ze swoją powieścią zatytułowaną „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. Opowiada ona o trójce przyjaciół uczęszczających do warszawskiego przyjaciół, gdzie wspólnie rozwiązują różne zagadki. Dzieło to nie tylko zalicza się do gatunku science-fiction czy powieści przygodowych, ale kwalifikuje się także jako utwór młodzieżowy.
„Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” to powieść młodzieżowa z wielu powodów. Przede wszystkim jej bohaterami są dzieci czy młodzież. Felix, Net i Nika jako główni bohaterowie mają około trzynastu lat i dopiero rozpoczynają naukę w gimnazjum. Oznacza to, że powieść przyjmuje ich charakterystyczną perspektywę i czytelnik spogląda na świat przedstawiony oczami osoby dopiero dorastającej. Z pewnością dzieci widzą świat inaczej niż osoby dorosłe, co odbija się na ich postrzeganiu większości kwestii czy na podejmowanych przez nie działaniach.
Skoro bohaterami tekstu jest młodzież, oznacza to, że porusza on liczne problemy wieku dorastania. Jest to na przykład pierwsza miłość czy problemy szkolne lub z rodzicami. Felix, Net i Nika zmagają się więc z problemem młodych chuliganów ze szkoły, muszą chodzić na lekcje, piszą sprawdziany i klasówki, po lekcjach odwiedzają się nawzajem w domach, muszą słuchać rodziców i zmagają się z takimi kwestiami jak pierwsza miłość. Dorosły czytelnik dawno ma już te problemy za sobą, ale czytelnik młody z pewnością doceni, że w powieści zostały poruszone zagadnienia bliskie jego codziennemu doświadczeniu z własnej szkoły czy domu.
Bohaterowie przytoczonej powieści pokazują także czytelnikom wgląd w środowisko młodych ludzi. Składa się ono przede wszystkim z ich najbliższych, na przykład rodziny czy przyjaciół, pojawiają się także szkolni znajomi czy nauczyciele. To właśnie z nimi przeprowadzane są główne interakcje bohaterów. Takie postaci powiązane są także z problemami okresu dziecięcego czy etapu dorastania. Zwłaszcza przyjaciele Felixa, Neta i Niki, którzy są w zbliżonym do nich wieku, także je z nimi dzielą.
W powieści dla młodzieży ważne jest także podtrzymanie zainteresowania czytelnika. Stąd obecna jest w nich dynamiczna fabuła czy język typowy dla młodzieży. Wartkie wydarzenia czy znajome sformułowania sprawiają, że dzieci i nastolatkowie chętniej śledzą dalej kolejne przygody, jakie na kartach powieści przedstawia autor. Samo dzieło najczęściej nie jest zbyt długie, by nie przytłoczyć swoją objętością często niedoświadczonego jeszcze czytelnika.
W powieści młodzieżowej ważny jest też morał i swoisty dydaktyzm. Istotne jest bowiem przekazanie młodym ludziom odpowiednich wartości i ukazanie im refleksji dotyczących życia, którego dopiero się uczą ze względu na wiek. Morały mają im pokazywać właściwą drogę i tak właśnie jest w powieści „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika.