Horus (Z legend dawnego Egiptu) – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

Jednym z dzieł Bolesława Prusa jest nowela zatytułowana „Z legend dawnego Egiptu”. Opowiada ona o dynastii faraonów rządzących starożytnym krajem. Prus skupia się na chwili, w której stary władca, Ramzes, śmiertelnie choruje i zastąpić ma go jego wnuk, Horus. Młody następca różni się od swojego dziadka pod każdym względem i reprezentuje zupełnie inny typ sprawowania władzy nad państwem.

Charakterystyka Horusa

Horus ukazany jest jako przeciwieństwo starego władcy, Ramzesa. Został przez niego surowo wychowany, ale nie sprawiło to, że upodobnił się do dziadka, tylko stał się zupełnie inną od niego osobą. Horus jest młody i zupełnie odmiennie postrzega kwestie związane z władzą i z państwowością. Miał przejąć władzę po chorym poprzedniku, ale w wyniku zrządzenia losu to Horus zginął wcześniej, po ukąszeniu przez jadowitego węża i wbrew oczekiwaniom nie udało mu się przeżyć Ramzesa i zmarł, zanim zasiadł na jego tronie.

Horus to człowiek młody i pełen ideałów, który widzi we władzy sposób na spełnianie swoich marzeń i ambicji. Jednym z jego pierwszych rozkazów miało być ponowne pochowanie swojej matki, pogrzebanej wcześniej przez Ramzesa z niewolnikami, za którymi się wstawiała czy uwolnienie swojej ukochanej. Horus nie zastanawia się, jak uczynić kraj silniejszym, tak jak robił to Ramzes, budujący imperium Egiptu. Horus jest więc krótkowzroczny i dość naiwny. Nie jest tak bezwzględny jak dziadek i okazuje więcej empatii swoim bliskim, jednak nie jest to w stanie zapewnić mu silnej pozycji w państwie. Jego działania wobec poddanych także były bardziej humanitarne i chciał zakazać takich praktyk, jak wyrywanie jeńcom języków.

Młody władca został w dużym stopniu ukształtowany przez matkę i dawnego nauczyciela z dzieciństwa, różnił się więc zupełnie od dziadka. Byłby zupełnie innym władcą od niego, ale trudno jest jednoznacznie powiedzieć, czy dla kraju jego rządy byłyby korzystniejsze na dłuższą metę. Horus preferował pokój i zapewne nie wyruszyłby na wojnę, która umocniłaby pozycję jego państwa wśród sąsiadów. Horus był jednak też wytrwały i do ostatniej chwili życia próbował wcielić w życie reformy, na których szczególnie mu zależało.

Horus jest zupełnie innym typem władcy od Ramzesa. Nie udało mu się jednak wcielić w życie swoich pomysłów, ponieważ zmarł młodo i niespodziewanie, nie dając rady przeżyć chorującego dziadka. Nie wiadomo więc, czy jego działania okazałyby się skuteczne i korzystne dla poddanych.

Dodaj komentarz