Kamienie na szaniec – akcje dywersyjne i sabotażowe

Autor: Marta Grandke

Bohaterowie powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”, czyli Rudy, Alek i Zośka, aktywnie działali w akcjach wymierzonych przeciwko okupantom niemieckim w czasie II wojny światowej. Zaczynali od niewielkich działań, a skończyli na planowaniu walk zbrojnych z żołnierzami. W czasie swojej działalności dokonali wielu skutecznych akcji, które do dziś są wspominane w podręcznikach do historii.

Akcja przeciwko fotografom warszawskim – bohaterowie, zwłaszcza Alek Dawidowski, zaangażowali się w rozbijanie szyb na wystawach fotografów, którzy współpracowali z żołnierzami niemieckimi.

Akcja przeciwko chodzeniu do kina i inne akcje Małego Sabotażu – bohaterowie przyłączyli się do działań Małego Sabotażu. W ramach swojej aktywności tam zrywali niemieckie flagi, wypisywali na murach hasła „Tylko świnie siedzą w kinie”, malowali na murach kotwice, zrywali afisze i plakaty propagandowe, zawieszali polskie flagi w święta narodowe oraz propagowanie wolnej pracy w zakładach i fabrykach okupanta.

Akcja ściągnięcia tablicy niemieckiej – Alek podjął się ściągnięcia z pomnika upamiętniającego Mikołaja Kopernika niemieckiej tablicy, która zasłaniała polski napis, jaki oryginalnie był tam umieszczony.

Akcja w Kraśniku – w noc sylwestrową w Kraśniku bohaterowie wysadzili tory kolejowe, po których miały jechać niemieckie transporty. W czasie akcji wystąpiły drobne problemy z detonacją ładunku wybuchowego, ale ostatecznie misja zakończyła się powodzeniem i transport nie dotarł na front wschodni.

Akcja pod Arsenałem – jedna z najsłynniejszych akcji Szarych Szeregów. Gdy Rudego aresztowało i torturowało gestapo, jego przyjaciele zdecydowali się go odbić, gdy był przewożony ciężarówką z innymi więźniami. Udało się osiągnąć ten cel, ale skatowanego Rudego nie uratowano. Zmarł także po akcji Alek, śmiertelnie postrzelony w brzuch.

Akcja w Celestynowie – w tej akcji uwolniono więźniów, którzy byli przewożeni z Majdanka do Oświęcimia. W trakcie pojawiły się pewne trudności związane z opóźnieniem pociągu, ale ostatecznie uratowano niemal pięćdziesiąt osób.

Akcja pod Czarnocinem – w tej akcji bohaterowie mieli zamiar wysadzić niemiecki pociąg, który jechał na front. Na początku całej sytuacji bohaterów zatrzymano do kontroli, rozpoczął się pościg i wywiązała się strzelanina. Samo przedsięwzięcie zakończyło się klęską.

Akcja w Sieczychach – był to atak na niemiecki posterunek. W trakcie wywiązała się strzelanina, ale siły Polaków były przeważające. W jej wyniku zginął jednak Zośka, jako jedyna ofiara tej poza tym udanej akcji. Zabił go jeden z zaatakowanych wartowników, który mierzył do niego z okna.

Dodaj komentarz