„Lilla Weneda” to romantyczny dramat autorstwa Juliusza Słowackiego. Razem z „Balladyną” miał on stanowić część cyklu z kronikami opisującymi baśniowe pradzieje Polski. W utworze tym Słowacki wykreował wiele wiarygodnych i pogłębionych bohaterów, zarówno z pierwszego jak i z dalszego planu.
Lilla Weneda – to główna i tytułowa bohaterka dramatu. Lilla jest córką króla Wenedów, siostrą Rozy, Lelum i Polelum. To prawdziwa władczyni, która działa w trudnej sytuacji, starając się pamiętać o losach swojego ludu. Ginie zabita przez zrozpaczoną Gwinonę. Słowacki opisuje ją jako osobę młodą, delikatną i skromną, ale jednak także zdecydowaną i mężną. Jej śmierć powoduje rozpacz jej ojca i braci, ale jest ona honorowa. Lilla jest gotowa na wszystko, by uwolnić Derwida.
Derwid – król Wenedów, ojciec Lilli, Rozy oraz braci Lelum i Polelum. W trakcie trwania dramatu dostaje się do niewoli u Lechitów. Nie rozstaje się ze swoją złotą harfą, która zagrzewa jego poddanych do walki. Walczy do samego końca i jest człowiekiem wiernym swoim przekonaniom, wytrwałym i mężnym.
Roza Weneda – siostra Lilii Wenedy, która jest wieszczką i kapłanką ludu Wenedów. To ona wróży upadek swojego rodu i narodziny mściciela. Roza jest jedyną osobą ze swojej rodziny, która przeżywa walkę z Lechitami. Jest także osobą bezwzględną i zdeterminowaną, by wypełnić swoje przepowiednie.
Lelum – jeden ze starszych braci Lilli, najprawdopodobniej bliźniak Polelum. Razem z bratem i ojcem przebywa w niewoli Lechitów. To człowiek odważny i niezłomny, wierny swoim ideałom. W bitwie z Lechitami ginie jako pierwszy z braci.
Polelum – także starszy brat Lilli, prawdopodobnie bliźniak Lelum. Nie różni się od niego zbytnio charakterem, jest tak samo niezłomny i mężny. Gdy widzi śmierć brata, prosi niebiosa o podobny los i zostaje trafiony piorunem.
Wenedowie – dzielny i wojowniczy lud herosów – Wenedów, bohater zbiorowy. Walczą z Lechitami.
Lech – król Lechitów i mąż Gwinony. Więzi u siebie Wenedów. To szlachetny rycerz, stara się postępować zgodnie z kodeksem, mimo iż czasami daje się porwać swoim instynktom. Zawsze też chce być dobrym królem i szanuje swoich wrogów, ale często pozwala kierować sobą swojej żonie.
Gwinona – żona króla Lecha. Bezwzględna władczyni, w której sercu nie ma litości dla przeciwników. Pochodzi z Islandii i nie potrafi się zadomowić w zamku męża. To kobieta egoistyczna, kocha jednak swoich trzech synów, a Lechona najbardziej.
Lechici – bohater zbiorowy. Jest to naród ludzi silnych, ale niezbyt bystrych, określany jako pogański.
Gwalbert – duchowny, związany jest z chrześcijaństwem. Słowacki opisuje go jako przyjaciela Lilli Wenedy, który stara się jej pomóc, gdy jej ojciec dostaje się do niewoli. Gwalbert jest człowiekiem dobrym, ale naiwnym, zależy mu na nawracaniu innych.
Ślaz – to sługa Gwalberta, razem z nim mieszka w pustelni. Pozornie jest oddany duchownemu i dobrze mu służy, jednak w głębi serca tak naprawdę nienawidzi go. Ślazowi udaje się wyjść z różnych opresji, ponieważ jest zręcznym dyplomatą.
Lechon – syn króla Lecha i Gwinony. Jest jeńcem Wenedów i ginie z ręki Rozy Wenedy, co powoduje rozpacz Gwinony i zabójstwo Lilli.
Salmon – rycerz Lecha, zabijają go harfiarze. Jego śmierć powoduje rozpacz króla, ponieważ był odważny i pełen honoru.