Lilla Weneda – streszczenie

Autor: Marta Grandke

Dramat rozpoczyna się wróżbą Rozy, czyli siostry głównej bohaterki. Lilli Wenedy. Przepowiada ona walkę i upadek Wenedów, do którego ma dojść za trzy dni. Roza ma jako jedyna przeżyć masakrę i rok później urodzić mściciela z rodu Wenedów. W międzyczasie do sióstr przybywają harfiarze, którzy informują je, że ich ojciec, król Derwid oraz bracia, Lelum i Polelum znaleźli się w niewoli u Lechitów.

Derwid, Lelum i Polelum w niewoli

Derwid, Lelum i Polelum zostają doprowadzeni przed oblicze króla Lechitów, Lecha. Derwid trzyma w dłoniach swoją złotą harfę. Lechici prowokują Wenedów, jednak tamci zachowują spokój. Lech i Derwid rozmawiają o krajach zachodnich. Żona Lecha, Gwinona, uznaje, że złota harfa jest zaczarowanym instrumentem.

Interwencja Lilli Wenedy

Lilla Weneda udaje się do zakonnika Gwalberta i jego sługi Ślaza. Gwalbert boleje nad pogaństwem Wenedów, a Lilla oskarża Boga o spotykające jej lud nieszczęścia. By uratować ojca, Lilla składa Maryi śluby czystości. Następnie Gwalbert i Lilla udają się razem do zamku Lechitów, by prosić o wolność dla uwięzionych tam Wenedów. Gwinona jednak zachowuje się okrutnie i w wyniku sporu z Derwidem nakazuje odebrać mu harfę i wyłupić mu oczy. Lilla zawiera z nią układ.

Narastający konflikt między Lechitami a Wenedami

Roza pali kości zmarłych i przepowiada Ślazowi, że zabije on człowieka. Ten faktycznie morduje Salmona i w jego przebraniu udaje się do zamku Lechitów. Tam Lech dowiaduje się o śmierci Salmona. Lilla tymczasem prosi go o uwolnienie ojca i udaje jej się przekonać go do tego. Tymczasem Gwinona na dziedzińcu każe swoim dzieciom rzucać kamieniamu w króla Wenedów.

Dodaj komentarz