Postać Marysi to jedna z wielu chłopskich reprezentacji, jakie Stanisław Wyspiański stworzył w swoim słynnym dramacie zatytułowanym „Wesele”. To siostra Panny Młodej, która w swoim życiu przeżyła nieszczęśliwą miłość. Jej postać jest bardzo podobna do swojego realnego pierwowzoru.
Charakterystyka Marysi
Bohaterka ta miała swój odpowiednik w prawdziwym świecie. Była nim Maria Mikołajczykówna, czyli młodsza siostra Anny i starsza siostra Jadwigi – Panny Młodej z Wesela. Maria była zaręczona z malarzem Ludwikiem de Laveaux, który zmarł przedwcześnie na śmiertelną wówczas gruźlicę. Podobny los spotkał Marysię z „Wesela”. Jej narzeczony zmarł młodo przed ślubem. Jego widmo ukazało jej się w trakcie weselnej zabawy siostry. Po jego śmierci Marysia wyszła za mąż za Wojtka, nie była jednak w tym małżeństwie szczęśliwa. Spotkanie z dawnym ukochanym przypomniało jej o życiu, które mogła wieść u jego boku. Taki ślub oznaczałby dla niej awans społeczny.
Marysia jest postacią, która symbolizuje w „Weselu” zmarnowane marzenia z czasów młodości. Zmaga się ona także z tym, że ojciec traktuje ją gorzej niż jej siostry, którym udało się poślubić przedstawicieli inteligencji. Powodowało to, że Marysia czuła do niego żal i pretensje. Dziewczyna kochała swojego męża, jednak nie była też w stanie całkowicie zapomnieć o swoim dawnym narzeczonym. Ślub z nim był także jednoznaczny z tym, że Marysia zmuszona była pozostać na wsi i wieść skromne życie.
Marysia jest więc postacią pełną melancholii, tęsknoty i żalu za utraconymi możliwościami. Jej obecne życie jej nie satysfakcjonuje, nie potrafi się także otrząsnąć z miłości do dawnego narzeczonego. Jej kreacja pokazuje, jak tragiczne wydarzenia z młodości potrafią wpłynąć na całe życie danej osoby. Marysia czuła bowiem, że odebrano jej szansę na coś lepszego, co stało się udziałem jej sióstr.