Ksiądz (Wesele) – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

Wśród wielu barwnych postaci, jakie pojawiają się w znanym młodopolskim dramacie autorstwa Stanisława Wyspiańskiego, czyli w „Weselu”, nie mogło zabraknąć reprezentanta Kościoła Katolickiego. Jest nim Ksiądz, postać łącząca w sobie świat chłopstwa i świat inteligencji krakowskiej.

Charakterystyka Księdza

Postać Księdza u Wyspiańskiego wywodzi się z grupy społecznej, jaką jest chłopstwo. Jest on jednak także osobą inteligentną i oczytaną, zdobył znaczną wiedzę i jest w stanie swobodnie dyskutować z przedstawicielami krakowskiej bohemy. Zaskakujący jest fakt, że Ksiądz doskonale dogaduje się z miejscowym karczmarzem i lichwiarzem, czyli Żydem. Te dwie postaci łączą bowiem wspólne interesy i zainteresowania. Tak samo jak Żyd, Ksiądz wykazywał się roztropnością i przedsiębiorczością, dzięki czemu prowadził wygodne życie.

Wiele postaci w „Weselu” zdaje się być przejaskrawionych i ukazanych w sposób stereotypowy i tak również jest w przypadku Księdza. Był on bardzo ważną postacią dla religijnych chłopów – darzyli go oni szacunkiem i dzięki temu stał się on jedną z ważniejszych osób żyjących we wsi. W związku z tym jego pojawienie się na weselu nie tylko było konieczne, ale także stanowiło dla pary młodej coś w rodzaju zaszczytu. Ksiądz był przewodnikiem duchowym dla chłopstwa, ich łącznikiem z Bogiem. Jego dodatkową zaletą był fakt, że wywodził się on z chłopstwa. W ten sposób mieszkańcy wsi czują, że przewodzi nimi osoba, która naprawdę zna i rozumie ich problemy oraz nadzieje. Ksiądz był człowiekiem zaradnym i inteligentnym, o czym świadczy jego poważny jak na te okoliczności awans, jakim było stanowisko proboszcza.

Ksiądz jest przedstawiany jako osoba realistycznie podchodząca do życia. Nie tylko robi on interesy z Żydem, ale także trzeźwo zastanawia się, czy związek artysty z chłopką ma w ogóle szansę przetrwać. Świadczy to o jego rozsądnym podejściu do życia. Dodatkowo Ksiądz nie ma zamiaru spędzić swojego życia w zalecanym ubóstwie, raczej stara się poprawiać i uprzyjemniać sobie swój byt. Dzięki tej cesze widać, że jest on postacią wielowymiarową, nie jest też pozbawiony wad, mimo swojego duchowego stanu. Był on również ambitny i nie miał zamiaru pozostawać wiejskim proboszczem do końca swojego życia.

Ksiądz jest więc wciąż aktualnym portretem katolickiego duchownego żyjącego na wsi. To człowiek starający się sumiennie spełniać swoje obowiązki, ale mimo to wciąż żywo interesuje go praktyczna strona życia. Dlatego dba o swoje interesy, gromadzi majątek i czeka na możliwość awansu.

Dodaj komentarz