Jedno z popularnych haseł mówi, że pieniądze to nie wszystko i jest ono prawdziwe. Pieniądze są w życiu ważną kwestią, ale nie są w stanie zastąpić wszystkiego, co dla człowieka może być ważne. Ludzie nie są w stanie kupić za nie wszystkich swoich marzeń, pieniądze nie zapewnią im także miłości i troski innych osób. Warto więc zadbać w swoim życiu jeszcze o inne wartości, takie jak rodzina, zainteresowania, zdrowie lub rozwój wewnętrzny. W literaturze odnaleźć można wiele przykładów bohaterów literackich, których życie jest przykładem tego, że pieniądze to nie wszystko i każdy powinien się troszczyć także o inne aspekty swojej codzienności. Podeprzeć się można w tym przypadku „Skąpcem” Moliera, „Opowieścią wigilijną” Charlesa Dickensa czy też „Lalką” Bolesława Prusa.
„Skąpiec” Moliera to prawdopodobnie najbardziej znane dzieło dotyczące relacji ludzi z pieniędzmi. Główny bohater komedii, Harpagon, jest tytułowym skąpcem, który ceni pieniądze najbardziej na świecie. Na niczym nie zależy mu tak bardzo, jak na nich. Dla nich jest gotów poświęcić nawet szczęście własnych dzieci. Harpagon planuje bowiem dla Elizy i Kleanta małżeństwa, które mają przynieść mu korzyści finansowe. W wyniku tych planów Harpagon traci kontakt z dziećmi, zniechęconymi do kontaktu z ojcem owładniętym żądzą pieniędzy. Harpagon przez swoje skąpstwo nie tylko żyje na o wiele niższym poziomie niż by mógł, ocierając się praktycznie o nędzę, ale również traci to, co w życiu najważniejsze, a czego nie dadzą żadne pieniądze świata, czyli swoje dzieci i całą rodzinę, jednak jest tak owładnięty manią gromadzenia ich, że nie dostrzega błędu, który popełnił. Zdają sobie za to z tego sprawę jego dzieci, które nie chcą żyć pod jednym dachem z ojcem-skąpcem i czekają na swoją dorosłość, by móc uciec z zasięgu jego wpływów.
Kolejnym przykładem tego, co nadmierne skąpstwo i miłość do pieniędzy robi z życiem człowieka, jest opowiadania Charlesa Dickensa pod tytułem „Opowieść wigilijna”. Ukazuje ono historię Ebenezera Scrooge’a – człowieka, który miał pieniądze, ale wolał je gromadzić, niż wydawać. Jadał więc w najtańszych jadłodajniach, chodził w starej odzieży i nie ogrzewał pomieszczeń, w których przebywał, co miało także wpływ na życie jego pracownika. Dopiero duchy świąt musiały uświadomić Scrooge’owi, że jego życie jest pozbawione sensu i samotne. Został on uświadomiony, że jeśli nie zmieni swojego postępowania, to skończy się to dla niego bardzo źle, wręcz tragicznie, ponieważ jego dusza zostanie skazana na wieczne potępienie. Wizyta duchów sprawia, że Scrooge zaczyna rozumieć, że są w życiu rzeczy ważniejsze niż pieniądze i że nie powinny one być głównym celem w życiu. Zmienia on więc swoje życie i zaczyna korzystać ze zgromadzonych pieniędzy, by poprawić codzienność swoją oraz swoich najbliższych. Docenia także radość, jaka płynie z właściwego wykorzystania zgromadzonych środków i ratuje swoją duszę przed potępieniem.
Powieść autorstwa Bolesława Prusa pod tytułem „Lalka” również obrazuje prawdziwość zdania, że pieniądze szczęścia nie dają. Główny bohater, Stanisław Wokulski, nie cierpi bowiem na ich brak. Zgromadził znaczny majątek dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu się w handel zagraniczny, w efekcie czego mógł prowadzić wygodne życie, pozbawione trosk o dalszy byt. Jednak życie Wokulskiego skomplikowało się, gdy zakochał się w arystokratce, Izabeli Łęckiej. Kobieta jednak nie docenia zalotów Wokulskiego, który według niej jest źle urodzony i nie pochodzi z odpowiedniego towarzystwa. Nawet majątek nie zapewnił Wokulskiemu miłości ukochanej i szczęścia w życiu. Odrzucony mężczyzna chciał bowiem targnąć się na swoje życie i żadne pieniądze nie mogły go od tego odwieść.
Przytoczone przykłady z literatury udowadniają więc prawdziwość stwierdzenia, że pieniądze to nie wszystko. Nie sprawiły one bowiem, że szczęście zawitało do życia bohaterów, którzy posiadali znaczne majątki. Okazało się, że od fortuny ważniejsze były inne czynniki, na przykład miłość, rodzina lub szczęście innych osób.