O’Brien – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

Powieść George’a Orwella pod tytułem „Rok 1984” zyskała rozgłos jako przerażająca wizja dystopijnej rzeczywistości, w której za władzę odpowiada totalitarny reżim, organizujący życie każdej jednostki. Orwell w swoim dziele opisał bohaterów, którzy zmagają się z tą sytuacją i próbują odmienić swój los, ale także stworzył postaci konformistów, starających się przypodobać władzy i wiernie wypełniających jej założenia. Takim bohaterem jest O’Brien, który wciągnął w pułapkę Winstona Smitha i Julię.

Charakterystyka O’Briena

O’Brien jest postacią drugoplanową, ale w praktyce jego działania okazują się być kluczowe dla losów głównych bohaterów. Winston Smith dostrzega go wśród członków Partii Wewnętrznej i zdaje mu się, że jest to człowiek, który podobnie do niego próbuje znaleźć sposób na wyrwanie się spod wpływów Partii. Okazuje się być to błędem – O’Brien to fanatyczny wyznawca panującego systemu. Zastawia na Smitha i Julię pułapkę, udając, że jest członkiem tajnego stowarzyszenia, dzieli się z bohaterami także Księgą Goldsteina, która ma im ujawnić prawdę o panującym systemie. Wszystko to jest jednak prowokacją. Staje się on także oprawcą Julii i Winstona w lochach Ministerstwa Miłości, łamie w nich ducha i niszczy ich wolę walki.

O’Brien z opisu jest otyłym, brzydkim mężczyzną, z orlim nosem, już trochę starszym i zwalistym. Odznacza się jednak pewną elegancją w ruchu. O’Brien jest konformistą, przystosował się do warunków, w jakich przyszło mu żyć i szczerze wierzy w ideologię, jaką przedstawia Partia. Jest także sadystą, ponieważ to on odpowiada za tortury, jakim poddano Winstona oraz Julię. Ma bezwzględny charakter, którzy przydaje mu się w jego okrutnych działaniach. To fanatyk, nie istnieje dla niego żadna inna wartość poza Partią, której ochoczo służy. Winstona zmyliło jego inteligentne spojrzenie, wyróżniające się na tle innych, jednak był to z jego strony ogromny błąd. 

Mężczyzna jest także doskonałym aktorem, dzięki czemu skutecznie zwabia w pułapkę Julię oraz Winstona. Nie podejrzewają oni jego faktycznych motywacji. O’Brien wykorzystuje jednak swoje liczne talenty w służbie okrutnemu reżimowi i uczestniczy w łamaniu ludzi, by nie mieli oni siły się buntować.

Dodaj komentarz