Rok 1984 – bohaterowie

Autor: Marta Grandke

W powieści „Rok 1984” George Orwell wykreował przerażającą wizję świata, w którym władzę przejęła totalitarna Partia i wprowadziła w państwie system autorytarny. Jej jedynym celem jest utrzymanie swoich rządów oraz podporządkowanie sobie każdego elementu życia wszystkich obywateli. W swoim dziele Orwell nie stworzył zbyt wielu bohaterów, jednak każdy z nich jest istotny dla fabuły i do oddania grozy sytuacji, w jakiej znaleźli się ludzie żyjący pod rządami Partii i Wielkiego Brata.

Winston Smith – to około czterdziestoletni mężczyzna, jasnowłosy i niewyróżniający się na pierwszy rzut oka z tłumu innych urzędników Partii Zewnętrznej. Cierpi on z powodu życia w totalitarnym ustroju i próbuje znaleźć sposób na zmianę swojej sytuacji. Winston mimo ciągłej kontroli szuka sposobów na bunt, co pokazuje, że to bohater odważny. Wchodzi w relację z Julią, która tak jak on szuka sposobu na bunt i zmianę. Daje się jednak wciągnąć w pułapkę O’Briena, zostaje poddany torturom, które niszczą go jako człowieka.

Julia – to młoda, atrakcyjna dziewczyna, w wieku dwudziestu sześciu lat, ciemnowłosa i wyróżniająca się na tle innych. Udaje przykładną obywatelkę, jednak tak naprawdę nienawidzi władzy za to, że odbiera jej możliwość czerpania radości z życia i bawienia się, Mimo to Julia po cichu łamie reguły i buntuje się, jest też zaradna i w czasach niedoborów zawsze znajduje trudno dostępne towary, na przykład jedzenie. Razem z Winstonem daje się wciągnąć w zasadzkę O’Briena i Policji Myśli.

O’Brien – to starszy, nieatrakcyjny, zwalisty mężczyzna o inteligentnym spojrzeniu. Początkowo zdaje się być sojusznikiem Winstona i Julii, jednak okazuje się, że była to tylko gra, służąca zwabieniu ich w pułapkę i poddaniu następnie torturom w celu reedukacji. O’Brien to fanatyk i konformista, który zrobi wszystko dla władzy. Jest członkiem Partii Wewnętrznej, czyli elity.

Parson – to sąsiad Winstona Smitha, który zdaje się cechować bardzo ograniczonym intelektem. Należy do Partii Zewnętrznej. Jest ojcem dwójki dzieci, które z kolei należą do organizacji zwanej Kapusiami. Oskarżony zostaje o myślozbrodnię, ponieważ przez sen złorzeczył Wielkiemu Bratu. Donos złożyła jego własna córka. Parson ostatecznie został uwięziony w Ministerstwie Miłości.

Syme – to filolog i pracownik Departamentu Badań. Jego zadaniem była praca nad jedenastym już wydaniem słownika nowomowy. Smith lubi go, ale uważa, że mężczyznę czeka ewaporacja, ponieważ jest zbyt inteligentny. Z czasem okazuje się, że Winston miał rację. Syme był bowiem dla władzy zbyt niebezpieczny ze względu na swój intelekt.

Wielki Brat – to przywódca całej Oceanii, boją się go wszyscy obywatele. Orwell ukazuje jego postać jedynie w formie plakatów, które są rozlepiane na każdej ulicy. Ich celem było wywieranie na ludziach wrażenia, że Wielki Brat obserwuje ich w każdym miejscu i o każdej porze. Istnieją podejrzenia, że Wielki Brat nie był prawdziwą osobą, tylko personifikacją władzy i Partii. Uosabia on także toksyczny kult jednostki, charakterystyczny dla systemów totalitarnych.

Charrington – stary właściciel antykwariatu w dzielnicy proli. Wynajął pokój Winstonowi i Julii, ostatecznie okazał się być agentem Policji Myśli.

Prole – to bohater zbiorowy, bezmyślna masa, która cieszy się największą swobodą i żyje w najgorszych warunkach. Nie są oni zdolni do krytyki władzy i buntu przeciwko niej.

Goldstein – postać z propagandy, wróg Wielkiego Brata.

Dodaj komentarz