Pulcheria Raskolnikowa – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

Powieść Fiodora Dostojewskiego zatytułowana „Zbrodnia i kara” to wybitne dzieło i klasyka literatury rosyjskiej. Opowiada ono głównie o losach Rodiona Raskolnikowa, byłego studenta prawa, który morduje siekierą starą lichwiarkę. Jednak historia ta łączy się z wieloma innymi wątkami pobocznych postaci, takich jak matka Rodiona, czyli Pulcheria Raskolnikowa.

Charakterystyka Pulcherii

Pulcheria to kobieta, która przede wszystkim bardzo kocha swoje dzieci i robi wszystko, by polepszyć ich los. Jest matką Rodiona oraz Awdotii zwanej Dunią. Ma ona zaledwie czterdzieści trzy lata, ale ciężkie życie odcisnęło na niej swoje piętno. Ma przerzedzone włosy oraz widoczne ślady siwizny. Na jej twarzy wyróżniają się już zmarszczki, zwłaszcza wokół oczu. Mimo to Pulcheria wciąż była piękną osobą i wyróżniała się prawdziwą godnością. Była wdową i czasami wspominała ojca Raskolnikowa. On także pisywał artykuły do czasopism i były one przez nie odrzucane. Kobieta skupiała się głównie na swoich dzieciach.

Życie nie oszczędzało Pulcherii, ale mimo to wciąż odznaczała się ona pogodnym usposobieniem. Nieustannie kobieta musiała rozwiązywać kolejne problemy finansowe. Dotyczyło to także jej dzieci, na przykład Rodion musiał porzucić studia prawnicze, ponieważ nie było go na nie stać. Dunia z kolei planowała ślub z o wiele starszym od siebie, ale za to zamożnym Piotrem Łużynem, by pomóc rodzinie pod względem finansowym. Było to narzeczeństwo wyłącznie z rozsądku, Łużyn źle traktował bowiem Dunię. Pulcheria kochała swoje dzieci mocno, ale można w powieści odnieść wrażenie, że Raskolnikow był przez nią faworyzowany. Planowała bowiem, że małżeństwo Duni pozwoli jej na pomoc Rodionowi. Niepokojące zachowanie mężczyzny sprawiało, że kobieta cierpiała i była nim mocno zaniepokojona. Oznacza to, że znała swoje dzieci i wiedziała, kiedy dzieje się z nimi coś niedobrego. Była przerażona agresją Raskolnikowa oraz jego obojętnością.

Mimo iż Raskolnikow porzucił studia i żył nędznie, to jego osiągnięcia napawały Pulcherię dumą. Wiedziała, że jest on zdolny i inteligentny i bardzo to w nim ceniła. Sama nie uważała, że jest mądrą osobą, przyznawała się też, że artykuł syna jest dla niej niezrozumiały. Nawet gdy Rodion zaniedbywał matkę, to ta wciąż szczerze się o niego troszczyła, dbała o jego los i interesowała się nim. Gdy przestał ją odwiedzać, to wzbudziło to jej prawdziwą i szczerą rozpacz.

Pulcheria to postać mocno skupiona na rodzinie, która jest dla niej największą wartością. Kierowała się także w swoim życiu emocjami. Nie lubiła przebywać sama, chciała, by syn ją regularnie odwiedzał, chciała też po ślubie Duni zamieszkać z nią i z jej mężem. Kobieta była jednak przede wszystkim nieśmiała i uległa wobec innych. Wyznawała pewne wartości moralne, których przestrzegała bez względu na wszystko. Po zerwaniu zaręczyn przez Dunię cieszyła się, bo w głębi serca najbardziej pragnęła szczęścia córki. Zaakceptowała także Sonię jako wybrankę Raskolnikowa. Jednak popełniona przez niego zbrodnia była dla niej prawdziwym ciosem, do końca życia mówiła innym, że wyjechał on w ramach misji państwowej na drugi koniec Rosji.

Pulcheria zmarła, gdy Raskolnikow przebywał na Syberii. Była dla swoich dzieci przede wszystkim dobrą matką, kochającą je bez względu na wszystko.