Razumichin – charakterystyka

Autor: Marta Grandke

„Zbrodnia i kara” autorstwa Fiodora Dostojewskiego opowiada historię Rodiona Raskolnikowa, młodego człowieka, byłego studenta prawa, który pewnego dnia zamordował lichwiarkę siekierą. Jego losom towarzyszy też wiele postaci pobocznych, takich jak jego przyjaciel i przyszły mąż jego młodszej siostry, czyli Dymitr Prokoficz Razumichin.

Charakterystyka Razumichina

Razumichin pod pewnymi względami znajduje się w sytuacji podobnej do Raskolnikowa. Jest bardzo ubogi i z tego powodu musiał przerwać swoją edukację. To człowiek wysoki i chudy, o czarnych włosach. Nie zawsze o siebie dba i nie poświęca na przykład czasu na staranne golenie się. Jego nazwisko pochodzi od rosyjskiego słowa oznaczającego rozum lub intelekt, co sprawia, że jest to nazwisko znaczące. I faktycznie, Dostojewski opisuje go jako człowieka inteligentnego i bystrego.

Razumichin przez jakiś czas studiował prawo i radził sobie lepiej niż Raskolnikow. Mimo problemów finansowych ze wszystkich sił starał się wyjść na prostą. Przede wszystkim jednak próbował znaleźć uczciwe źródło pieniędzy i jakąś pracę, dzięki której mógłby się utrzymać. Między innymi podejmował się tłumaczeń z języka niemieckiego. Raz zaproponował nawet Raskolnikowowi udział w takim projekcie, a gdy ten odmówił, Razumichin był wzburzony jego postawą.

Razumichin przede wszystkim działał, zamiast skupiać się na frustracji i żalić na świat. Był zatem człowiekiem czynu. Akceptował to, jak wygląda jego życie, ale mimo to wciąż miał nadzieję, że jego przyszłość okaże się być lepsza. Potrafił też żartować ze swojej niewesołej sytuacji i znajdował w niej nieliczne plusy. Był on też człowiekiem o pogodnym usposobieniu, towarzyskim i pomocnym.

Gdy Raskolnikow leżał w gorączce, to Razumichin opiekował się swoim przyjacielem. Nie podobało mu się jednak jego podejście do rodziny, Razumichin nie rozumiał, dlaczego Rodion zaniedbuje matkę i siostrę. On sam był człowiekiem lojalnym i oddanym swoim bliskim, nie opuścił Raskolnikowa nawet w trudnych chwilach, gdy zaczął zauważać, że jego zachowanie się zmieniło. Razumichin ostatecznie stał się członkiem jego rodziny, ponieważ poślubił Dunię. Razumichin zatem opiekował się matką i siostrą swojego przyjaciela.

Razumichin do człowiek dobry, ale ma tendencję do bycia lekkoduchem i korzystania z uciech świata, to także dobry gawędziarz. Małżeństwo z Dunią to dla jego żony szczęście, ponieważ niespodziewanie znalazła ona w nim miłość. Jest on zatem pozytywną postacią.