Zbrodnia i kara – bohaterowie

Autor: Marta Grandke

W powieści „Zbrodnia i kara” Fiodor Dostojewski opisał historię młodego studenta prawa, Rodiona Raskolnikowa, który morduje siekierą starą lichwiarkę. Z losami głównego bohatera wiążą się historie także wielu innych, pobocznych postaci, między innymi uczestniczących w śledztwie w sprawie zabójstwa.

Rodion Romanowicz Raskolnikow to główny bohater powieści, młody człowiek, dawny student prawa. Musiał przerwać edukację ze względu na problemy finansowe. To one, a także przekonanie, że jednostki wybitne mogą się pozbywać innych ludzi, sprawiają, że Raskolnikow morduje siekierą starą lichwiarkę, Alonę Iwanownę. Powieść jest zapisem tego, jak Raskolnikowa dręczą wyrzuty sumienia, popada w paranoję i wreszcie dojrzewa do tego, by przyznać się do zbrodni, a ostatecznie ulega wewnętrznej przemianie. Raskolnikow w trakcie akcji powieści zakochuje się też w Soni Marmieładowej. 

Zofia Siemionowna Marmieładowa to znana jako Sonia córka Marmieładowa i ukochana Raskolnikowa. To nastoletnia dziewczyna, którą nałóg ojca zmusza do pracy na ulicy jako prostytutka. Sonia znosi w życiu liczne upokorzenia, ale jest pokorna i dobra, akceptuje swój los i ze wszystkich sił stara się utrzymać rodzinę. Gdy Raskolnikow wyznaje jej swoje winy nie odrzuca go, za to okazuje mu litość, a potem udaje się wraz z nim na Syberię.

Dymitr Prokoficz Razumichin to bliski przyjaciel Raskolnikowa. Znajduje się w podobnej do niego sytuacji – także jest ubogi i musiał porzucić studia, ale w przeciwieństwie do Rodiona zachowuje pogodę ducha i próbuje się utrzymać przy pomocy różnych prac. Pomaga Raskolnikowowi jak może i ostatecznie staje się jego rodziną, ponieważ bierze ślub z Dunią.

Awdotia Romanowna, czyli Dunia, to młodsza siostra Raskolnikowa. Pracowała w domu Swidrygajłowa, gdzie została niesłusznie oskarżona przez jego żonę o romans. Potem zaręczona była z Łużynem, w nadziei na poprawę losu swojej rodziny. Ostatecznie wyszła za mąż za Razumichina. To dobra, skromna i zdolna do poświęceń dziewczyna.

Pulcheria Aleksandrowna to matka Rodiona i Duni. Zajmuje się przede wszystkim swoimi dziećmi i jest do nich bardzo przywiązana. Cierpi z powodu dziwnego zachowania syna. To osoba bardzo rodzinna, ciepła i emocjonalna.

Piotr Pietrowicz Łużyn to starszy mężczyzna, krewny Marfy Pietrowny. Chce poślubić Dunię, ponieważ sądzi, że żona z ubogiej rodziny będzie bardziej uległa. Jest zamożny i lubi to eksponować, obchodzą go też jedynie pieniądze.

Arkadiusz Swidrygajłow to mąż Marfy Pietrowny, człowiek okrutny i zepsuty, wykorzystujący i molestujący młode dziewczyny. Miał złe zamiary wobec Duni, której się przez długi czas narzucał i która straciła przez niego pracę. Swidrygajłow ostatecznie sam odbiera sobie życie.

Marmieładow to ojciec Soni, emerytowany urzędnik i alkoholik. Przez jego nałóg jego córka musi zarabiać jako prostytutka. Ginie po potrąceniu przez powóz konny.

Marfa Pietrowna to żona Swidrygajłowa, która fałszywie oskarża Dunię o romans z nim. Mąż ją najprawdopodobniej zabija.

Katarzyna Iwanowna to druga żona Marmieładowa i macocha Soni, ma trójkę dzieci z poprzedniego małżeństwa. Popada w obłęd i umiera na suchoty.

Alona Iwanowna to stara i bogata lichwiarka. Raskolnikow morduje ją siekierą.

Lizawieta Iwanowna to siostra Alony, także zabita przez Raskolnikowa.

Porfiry Pietrowicz to śledczy, który odkrywa winę Raskolnikowa.

Zosimow to młody lekarz, który leczy Raskolnikowa po zabójstwie. Znajomy Razumichina.

Zamiatow to młody sekretarz pracujący na posterunku policji.