W roku 1843 Charles Dickens stworzył swoje słynne dzieło zatytułowane „Opowieść wigilijna”. Opowiadanie to przedstawia losy starego, skąpego mężczyzny, jakim był Ebenezer Scrooge i jego akcja osadzona jest właśnie w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Scrooge’a nawiedzają zjawy, dzięki którym ma on odmienić swoje życie na lepsze. Udaje się to, a sam Scrooge zaczyna zachowywać się wobec innych w sposób cechujący się wrażliwością, empatią i współczuciem. W tekście opowiadania można odnaleźć kilka przykładów takich działań głównego bohatera.
Zmiany, który zaszły w Scrooge’u podczas Opowieści wigilijnej
Jednym z czynów Scrooge’a, świadczącym o jego zmianie i o pozytywnym nastawieniu do ludzi, był zakup gęsi dla rodziny Boba Cratchita. Zrozumiał bowiem, że traktował swojego jedynego pracownika okropnie i skazał jego oraz jego rodzinę na życie za przerażająco niską pensję. Zdał sobie także sprawę z tego, że święta są ważne dla rodziny Cratchitów i dlatego gęś była dla nich wspaniałym podarunkiem.
Ebenezer doszedł także do wniosku, że ubodzy nie zawsze są winni swojej sytuacji i że oni także zasługują na święta i wsparcie. Datek dla ubogich był więc dowodem na to, że zmiana w Scrooge’u była prawdziwa i wreszcie dostrzegł on sens działań charytatywnych. Bohater okazał się być człowiekiem zaskakująco hojnym, gdy już raz postanowił podzielić się swoim majątkiem z innymi.
Kolejnym przykładem pozytywnego zachowania Scrooge’a była jego dalsza pomoc rodzinie Cratchit. Ebenezer wiedział już bowiem, że wykorzystywał swojego jedynego pracownika i postanowił to zmienić. Pomoc finansowa rodzinie Boba nie tylko poprawiła jakość ich życia, ale także uratowała małego, chorego Tima, który bez leczenie nie dożyłby kolejnych świąt
Scrooge postanowił także naprawić swoje relacje z jedyną rodziną, jaką miał, czyli z synem swojej młodszej siostry. Odnowiony kontakt z Fredem wyraził tym, że po raz pierwszy przyjął jego zaproszenie na coroczny, świąteczny obiad. Siostrzeniec bowiem co roku zapraszał wuja, mimo jego odmów, mają nadzieję, że pewnego dnia zmieni on zdanie.
Scrooge przeszedł drogę od samotnego skąpca do człowieka, który cieszył się towarzystwem swoich bliskich. Udowodnił to, dokonując wielu dobrych uczynków, które ucieszyły innych, a nawet odmieniły ich życie.