Frances Hodgson Burnett jest autorką jednej z najbardziej znanych powieści dla dzieci i młodzieży. Nosi ona tytuł „Tajemniczy ogród” i skupia się na historii tytułowego ogrodu i jego sekretów. Zostaje on odkryty przez główną bohaterkę, dziewięcioletnią Mary Lennox, która przybywa do Anglii po śmierci rodziców, gdy trafia pod opiekę swojego wuja, Archibalda Cravena. Mary zaczyna eksplorować posiadłość i otaczające ją tereny i tak odkrywa ogród, którym nikt się nie zajmuje. Wcześniej miała tam wypadek żona jego wuja, po którym niestety zmarła i furtka do ogrodu została zamknięta, a klucz zakopany. Mary przywraca temu miejscu życie i włącza w swoje działania kolejno Dicka Sowerby’ego oraz Colina Cravena. W tym czasie w życiu wielu bohaterów następuje wiele zmian, a symbolika ogrodu staje się coraz głębsza.
Przede wszystkim tajemniczy ogród symbolizuje właśnie sekret, coś ukrytego, co Mary musi znaleźć i zrozumieć. Ukryty przed oczami innych, zapomniany na lata – staje się on kluczem do rozwiązania zagadki tego, co wydarzyło się między Archibaldem Cravenem i jego synem, który po śmierci matki wychowuje się bez ojca. Potem ogród staje się tajemnicą Mary i jej działań, które chowa ona przed innymi w obawie przed utratą miejsca, które pokochała.
Ogród jest także symbolem cierpienia, które dotknęło Archibalda Cravena i Colina. To właśnie tam konar spadł na młodą żonę pana Cravena, w wyniku czego urodziła ona syna i zmarła. Archibald, nie mogąc znieść tego, o czym ogród mu przypominał, zamknął jego furtkę, a klucz zakopał w ziemi, by nikt tam już nie mógł wejść. Z drugiej strony wcześniej był on także dla mężczyzny symbolem bezgranicznego szczęścia, którego zaznał on u boku swoje przedwcześnie zmarłej żony. Po odkryciu go przez Mary ogród znowu stał się dla pana Cravena miejscem szczęścia, w którym odkrył, że jego syn jest zdrowy.
Najważniejszym znaczeniem tajemniczego ogrodu jest jednak przemiana. Przede wszystkim przechodzi ją sam ogród, z zaniedbanego miejsca wczesną wiosną, do wypielęgnowanego rozkwitu latem i jesienią. Wraz z nim zmieniają się też osoby przebywające i pracujące w nim, czyli Mary, Colin i ostatecznie Archibald Craven. Wszyscy oni zaczynają zdrowieć fizycznie i psychicznie, zaczynają odczuwać w życiu szczęście oraz jego sens. Mary odkrywa, że jest lepszą osobą, która lubi pracować. Colin dowiaduje się, że nie ma garbu, może chodzić i będzie żył, a zawsze obawiał się śmierci. Z kolei Archibald Craven dowiaduje się tam, że jego syn jest sprawny i może naprawić więź, jaką na własne życzenie zniszczył. Przemiana w ich życiu nie miałaby miejsca, gdyby nie ogród i jego zbawienny wpływ na innych.
Jak widać, symbolika tajemniczego ogrodu w powieści jest bardzo bogata i obejmuje wiele zróżnicowanych aspektów. Nie można jednak zaprzeczyć, że ma ona wpływ na wszystkich bohaterów, których autorka opisała w swojej książce.