W swoim słynnym dramacie romantycznym pod tytułem „Balladyna” Juliusz Słowacki opowiedział okrutną historię bohaterki dążącej do spełnienia swojego celu za wszelką cenę. Oprócz niej w utworze pojawia się wiele postaci z dalszego planu, a wszystkie są w jakiś sposób powiązane z działaniami Balladyny. Każda z tych postaci ma własną historię oraz motywacje, jakie popychają ją do działania.
Charakterystyka wszystkich bohaterów Balladyny
Balladyna – to główna i tytułowa bohaterka dramatu. Ukazana jest jako bezwzględna, okrutna osoba, która pragnie wyłącznie władzy i bogactwa. By to osiągnąć, posunie się nawet do zbrodni. Jej pierwszą ofiarą była jej własna siostra. Balladyna jest próżna, egoistyczna i leniwa, a przy tym chorobliwie ambitna. Jest opisywana przez Słowackiego jako piękna kobieta, o alabastrowej cerze i ciemnych włosach. Ginie po wydaniu na siebie trzykrotnego wyroku śmierci.
Alina – młodsza siostra Balladyny, dziewczyna o różanej cerze i jasnym warkoczu. Jest niewinna, skromna i pracowita, różni się więc od Balladyny we wszystkim. Stara się pomagać matce. Od razu zakochuje się w Kirkorze i marzy o ślubie z nim.
Kirkor – to możny rycerz, człowiek szlachetny, uczciwy i prostolinijny. Marzy o żonie chłopskiego pochodzenia. To patriota, któremu zależy na tym, by jego kraj rósł w siłę pod sprawiedliwymi rządami. Zostaje oszukany przez Balladynę i w konsekwencji tego ginie.
Wdowa – stara matka Aliny i Balladyny. Mieszka w ubogiej chacie i jest znachorką. Marzy o lepszym życiu dla swoich córek, ale ostatecznie zostaje przez Balladynę wygnana z zamku i ginie na torturach, gdy nie chce przyznać, kto wyrzucił ją z domu.
Grabiec – kochanek Balladyny, prosty mężczyzna pochodzący z ludu. Grabiec w życiu szuka przede wszystkim prostych przyjemności, takich jak jedzenie i picie. Zakochuje się w nim nimfa Goplana. Umiera w wyniku intryg Balladyny, w które został wplątany mimo woli.
Fon Kostryn – dowódca zmiany warty w zamku Kirkora. Kolejny kochanek Balladyny, który spiskuje wraz z nią. Wspólnie doprowadzili do śmierci Kirkora. Fon Kostryn ginie w wyniku otrucia go przez Balladynę. Jest ambitny i bezwzględny.
Goplana – postać fantastyczna, nimfa i pani jeziora Gopło. Zakochuje się w Grabcu i cierpi z powodu jego odrzucenia. Jest egocentryczna i za wszelką cenę dąży do realizacji własnych celów, w czym przypomina ludzi.
Pustelnik – pod tym mianem ukrywa się król Popiel III, któremu odebrano tron. To postać pełna głębokiej mądrości i wiedzy, do której inni przychodzą po poradę. Czyni to na przykład Kirkor w trakcie poszukiwań żony.
Filon – młody pasterz, który znajduje martwe ciało Aliny i zakochuje się w niej. Jest wrażliwy i można go uznać za reprezentację bohatera romantycznego.
Skierka i Chochlik – to poddani Goplany, służący jej we wszystkim. Należą do świata rzeczywistego i często wtrącają się w ludzkie losy, czasami doprowadzając w ten sposób do tragedii. Skierka jest oddany Goplanie, Chochlik natomiast jest leniwy i nieuczciwy.
Gralon – posłaniec Kirkora, niesie wiadomości jego żonie. Balladyna i Kirkor mordują go bez powodu.
Kanclerz – towarzyszy Balladynie w trakcie sądu, podczas którego wydaje ona na siebie potrójny wyrok śmierci.
Lekarz – postać, która stwierdza otrucie Fon Kostryna.
Wawel – dziejopis, snuje opowieść w epilogu.